Nawigacja

Aktualności

„Wyrok na ziemiaństwo – 80 lat od komunistycznej reformy rolnej” – ogólnopolski projekt edukacyjny

Zapraszamy nauczycieli oraz uczniów do udziału w konkursie w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pod tytułem „Wyrok na ziemiaństwo – 80 lat od komunistycznej reformy rolnej”, skierowanego do uczniów szkół podstawowych (kl. VI-VIII) oraz ponadpodstawowych.

Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział Kraków oraz Fundacja im. Zofii i Jana Włodków w Krakowie. Konkurs prowadzony jest w ramach projektu edukacyjnego „Ziemianie polscy w XX wieku”. Tegoroczną edycję poświęcono reformie rolnej, która została przeprowadzona na mocy dekretu PKWN z 6 września 1944 roku i przyczyniła się do wywłaszczenia pod przymusem i bez odszkodowania wszystkich właścicieli ziemskich posiadających gospodarstwa powyżej 50 ha ziemi obszaru ogólnego.

Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonać pracę na przedstawiony temat w jednej z dwóch form – pisemnej lub multimedialnej. Oceniana jest kreatywność, zgodność z faktami oraz samodzielna analiza materiałów historycznych. Element niezbędny stanowi oparcie pracy na źródłach. Szczególnie doceniane będą prace prezentujące losy nieznanych szerzej postaci i rodzin oraz miejsc, w których znaleźli się wypędzeni z majątków ziemskich właściciele.

Zwycięzcy etapu regionalnego zostaną zaproszeni na ogólnopolski finał konkursu w Krakowie, który planowany jest na 7 czerwca 2024 r.

Zgłoszenia szkół do udziału w konkursie są przyjmowane do 1 marca 2024 r. Należy je przesłać do ogólnopolskiego koordynatora projektu dr. Pawła Mazura z Oddziału IPN w Krakowie, e-mail: pawel.mazur@ipn.gov.pl, tel. 666 010 620

Więcej szczegółów znajduje się w regulaminie.

  • „Wyrok na ziemiaństwo – 80 lat od komunistycznej reformy rolnej” – ogólnopolski projekt edukacyjny
do góry