Aktualności
-
Kalendarium
Kim był Czesław Hake? Kalendarium
-
Zaproszenie
Zaproszenie na wernisaż wystawy i wykład o Armii Krajowej - Supraśl, 8 lutego 2023
-
Zaproszenie
Zaproszenie - Przystanek Historia Siemiatycze + promocja znaczka pocztowego - Siemiatycze, 7 lutego 2023
-
Archiwum Pełne Pamięci
Archiwum Pełne Pamięci - „Pamiątka z wojska” Obowiązkowa służba w wojskowych batalionach górniczych
-
Konkurs
Przedłużamy termin nadsyłania prac do 3 lutego 2023 roku - II edycja konkursu recytatorskiego twórczości Żołnierzy Wyklętych pt. „Na znojną walkę”
-
Archiwum IPN
Co skrywają Archiwa Instytutu Pamięci Narodowej? Wizyta studentów UwB - Białystok, 30 stycznia 2023
-
Uroczystości
34. rocznica śmierci ks. Stanisława Suchowolca + audycja "Droga Prawdy" - Białystok, 29 stycznia 2023
-
Artykuł
Holokaust na Białostocczyźnie. Historia i pamięć - artykuł Pawła Kornackiego
-
Konkurs
W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück - konkurs recytatorski - na zgłoszenia czekamy do 3 marca 2023 r.
-
Apel
POSZUKUJEMY - Świadków historii, fotografii, dokumentów - dotyczących ARESZTOWAŃ KOBIET 27 MAJA 1944 r. w Łapach
-
Konkurs
PRZEDŁUŻAMY TERMIN NADSYŁANIA PRAC KONKURSOWYCH - „Wiem, upamiętniam..." - na prace czekamy do 10 lutego 2023
-
Konkurs
Konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” (III edycja międzynarodowa 2022/2023) - na zgłoszenia czekamy do 24 marca 2023 r.
-
Konkurs
Weź udział w naszym konkursie „Zasłużeni dla Niepodległej”! Na zgłoszenia czekamy do 30 kwietnia 2023 roku
-
Dyskusja
Panel dyskusyjny "Patrioci-Żołnierze-Żydzi" - Olsztyn, 27 stycznia 2023
-
Studenci UwB z wizytą w Oddziałowym Archiwum IPN - Białystok, 27 stycznia 2023
-
Spotkanie z cyklu „Przystanek Historia” – Olsztyn, 25 stycznia 2023
-
Przystanek Historia – “Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919–1921” - Białystok, 24 stycznia 2023
Publikacja wokół której toczyła się dyskusja powstała, aby udokumentować wkład ziemiaństwa w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz podkreślić jego znaczenie w przełomowych dla Polski chwilach. Materiał ilustracyjny, w dużej mierze dotąd niepublikowany, pochodzi w większości z archiwów rodzinnych.
-
Oddanie hołdu ofiarom totalitaryzmów zamordowanym i pochowanym na terenie Aresztu Śledczego - Białystok, 24 stycznia 2023
Areszt Śledczy w Białymstoku jest niemym świadkiem historii Białegostoku niemalże od początku XX w. Spośród 40–50 tys. osób, które znalazły się w latach 1944–1956 w jego murach - na ponad 300. wykonano wyroki śmierci, 87. zmarło z innych przyczyn (np. w wyniku brutalnych śledztw). Na terenie więzienia i ogrodu przywięziennego dokonywano pochówków więźniów straconych na mocy wyroków sądowych oraz przekazanych do pochowania osób poległych i zamordowanych w trakcie obław.
-
Opowieść o powstańcu styczniowym Tomaszu Malinowskim
Brał udział w powstaniu styczniowym, uczestniczył w bitwie pod Waliłami. Jego prochy spoczywają na białostockim Cmentarzu Farnym. A jaka jest jego historia i jak wyglądał nagrobek Tomasza Malinowskiego kiedyś i dziś? O tym przeczytają Państwo poniżej.
-
Pamiętamy o powstańcach styczniowych - Białystok, Suwałki, Choroszcz 22 stycznia 2023 - 160. rocznica powstania
W ramach obchodów 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego pracownicy białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marek Gajewski, Marek Kawczyński oraz Barbara Wnorowska zapalili znicze na grobach powstańców oraz miejscach pamięci na terenie województwa podlaskiego.
-
160. rocznica wybuchu powstania styczniowego – Olsztyn, 22 stycznia 2023
22 stycznia w 1863 r. Komitet Centralny Narodowy wydał Manifest powołujący Tymczasowy Rząd Narodowy i tę datę przyjmujemy jako początek powstania. Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie oddała hołd wojownikom o wolność Polski podczas uroczystości z okazji 160. rocznicy powstania.
-
„Przez „Żelazną Kurtynę” – czwarty odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” - dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dr Marek Jedynak
Audycje z cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” emitowane są w każdą czwartą niedzielę miesiąca o godzinie 15.00 na kanale IPNtv. W tym odcinku przedstawiamy powojenne losy żołnierzy Armii Krajowej.
-
Z Archiwum IPN – „Szubienica” – miejsce egzekucji powstańców styczniowych w Choroszczy
W trakcie powstania styczniowego na terenach dzisiejszej gminy Choroszcz oraz gmin ościennych operowała partia powstańcza, licząca około 30 osób, której dowódcą był Ksawery Markowski. W październiku 1863 r. część z jej członków wraz z dowódcą została stracona w Choroszczy w miejscu określanym „Szubienicą”. W latach osiemdziesiątych XX w. okoliczni mieszkańcy zadbali o upamiętnienie tego obszaru, które stało się od tego czasu przestrzenią do obchodzenia uroczystości patriotycznych.
-
Z Archiwum IPN - Wybory do Sejmu Ustawodawczego - legitymizacja okupacji Rzeczypospolitej przez władze moskiewskie