Nawigacja

Zapowiedzi prasowe

Zapowiedź obchodów 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych - Białystok, 31 sierpnia 2022

W najbliższą środę, tj. 31 sierpnia 2022 r., w 42. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych obchodzony jest w Polsce Dzień Solidarności i Wolności. Jest to oficjalne święto państwowe, ustanowione 27 lipca 2005 r., które upamiętnia historyczny zryw Polaków w lipcu i sierpniu 1980 roku. Dzięki sile jedności strajkujących tamtego lata rozpoczęła się droga do wolności i wyzwolenia Polski i Europy z kajdan komunizmu.

Z tej okazji Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Białymstoku oraz NSZZ "Solidarność" Oddział Podlaski zapraszaj na obchody 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, podczas których, oprócz złożenia kwiatów pod pomnikami i tablicą pamięci, prelekcję wygłosi dr Grzegorz Majchrzak (IPN Warszawa) i dr Marek Kietliński (Archiwum Państwowe w Białymstoku).

Obchody odbędą się 31 sierpnia 2022 r. 

Na 12:00 zaplanowane jest składanie kwiatów: 

- pod pomnikiem NSZZ "Solidarność" przy kościele św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku,

- pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki na skwerze przy placu Jana Pawła II,

- pod tablicą pamiątkową na budynku Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" przy ul. Suraskiej 1.

 

Od 13:00 do 15:00 w siedzibie NSZZ "Solidarność" przy ul. Suraskiej 1 prelekcje wygłoszą: 

dr Marek Kietliński (Archiwum Państwowe w Białymstoku) - Początki białostockiej "Solidarności",

dr Grzegorz Majchrzak (Biuro Badań Historycznych IPN) - Rozpracowanie organów kierowniczych NSZZ "Solidarność', przez Służbę Bezpieczeństwa 1980-1982.

Na koniec planowana jest dyskusja. 

 

 

Fala sierpniowych strajków z 1980 roku zmieniła historię Polski, doprowadzając do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 roku między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, a także porozumienia zawarte w Szczecinie, Jastrzębiu i Katowicach, stały się początkiem przemian 1989 roku – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. W tym wielkim zwycięstwie, jaką była  „Solidarność” miały udział miliony - najczęściej - anonimowych osób, którzy mimo obaw i strachu przeciwstawili się komunistycznemu kolosowi. Udało się, bo byli razem.

 

 

  • Plakat
  • Zapowiedź obchodów 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych - Białystok, 31 sierpnia 2022
  • Zapowiedź obchodów 42. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych - Białystok, 31 sierpnia 2022
do góry