Nawigacja

Zapowiedzi prasowe

Koncert "Anioły Lipcowe" - Białystok, 12 lipca 2022

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza na koncert "Anioły Lipcowe", ku czci ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. Wydarzenie rozpocznie się 12 lipca 2022 r., o godzinie 19:00, na sali koncertowej OiFP, na ulicy Podleśnej 2 w Białymstoku.

  • Koncert "Anioły Lipcowe" - Białystok, 12 lipca 2022
  • Koncert "Anioły Lipcowe" - Białystok, 12 lipca 2022

Specjalnie na tę okazję powstała symfonia kameralna skomponowana przez Ignacego Zalewskiego na sopran, klarnet, orkiestrę smyczkową i instrumenty perkusyjne pt. ,,Podziemne ptaki’’.

Utwór powstał do słów Erazma Stefanowskiego (poety związanego z Augustowem), dedykowany jest ofiarom największej sowieckiej zabroni po zakończeniu II wojny światowej - Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r.

  • Dzień: 12 lipca 2022
  • Godzina: 19:00
  • Miejsce: Sala Koncertowa OiFP im. Stanisława Moniuszki, ul. Podleśna w Białymstoku

W programie znajdą się także utwory:

  • Mieczysław Karłowicz, Serenada Op. 2;
  • Wojciecha Kilara, Orawa i Wokaliza

Wykonawcy:

  • Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego
  • Joanna Nawrot – sopran
  • Andrzej Wojciechowski - klarnet

Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytutu Pamięci Narodowej oraz Opera i Filharmonia Podlaska. Honorowym patronem i jednocześnie współorganizatorem jest także Marszałek Województwa Podlaskiego - Artur Kosicki.

W 1945 r. w Polsce trwało utrwalanie władzy ludowej. Jednakże opór społeczny był bardzo silny, wciąż działały struktury polskiego podziemia antykomunistycznego, co znacznie utrudniało wprowadzanie komunizmu w Polsce. Jeszcze w połowie lipca 1945 r. żołnierze podziemia walczyli z żołnierzami Armii Czerwonej nad jeziorem Brożane. Jednym z siłowych rozwiązań kwestii oporu było przeprowadzenie przez wschodniego okupanta zakrojonej na szeroką skalę akcji, mającej na celu zlikwidowanie struktur poakowskich. Całe przedsięwzięcie zaplanowane przez komunistów dotknęło jednak nie tylko żołnierzy podziemia, ale również osoby cywilne, w tym kobiety. Oddziały Armii Czerwonej wspierane przez lokalne struktury aparatu bezpieczeństwa zatrzymały ponad 7 tys. osób, z czego co najmniej 592 nigdy nie wróciło do domów.

W tym roku przypada także 35. rocznica powstania Obywatelskiego Komitetu Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 r., którzy przez wiele lat dążyli do ustalenia miejsca, gdzie ukryte zostały ofiary komunistycznej machiny represji, przeprowadzali rozmowy, wywiady wśród rodzin ofiar, gromadzili także zdjęcia i dokumenty związane z tą tragedią. Pomimo szykan i represji ze strony Służby Bezpieczeństwa członkowie Komitetu nie poddawali się i kontynuowali swoje działania. 

Darmowe wejściówki dostępne są do odebrania od 7 lipca 2022 w kasie Opery i Filharmonii Podlaskiej na ulicy Odeskiej
oraz w dniu koncertu (godzinę przed) na ulicy Podleśnej 2.

Kasa na Odeskiej pracuje od 8:30-16:00, z wyłączeniem sobót i niedziel.

 

do góry