Nawigacja

Archiwalia – Białystok

Z Archiwum IPN – „Szubienica” – miejsce egzekucji powstańców styczniowych w Choroszczy

W trakcie powstania styczniowego na terenach dzisiejszej gminy Choroszcz oraz gmin ościennych operowała partia powstańcza, licząca około 30 osób, której dowódcą był Ksawery Markowski. W październiku 1863 r. część z jej członków wraz z dowódcą została stracona w Choroszczy w miejscu określanym „Szubienicą”. W latach osiemdziesiątych XX w. okoliczni mieszkańcy zadbali o upamiętnienie tego obszaru, które stało się od tego czasu przestrzenią do obchodzenia uroczystości patriotycznych.

Powyższa fotografia pochodząca z naszych archiwalnych zasobów przedstawia uczestników uroczystości patriotycznej w Choroszczy w miejscu egzekucji powstańców w 1863 r. nazywanej „Szubienicą”. Fotografia została wykonana 5 sierpnia 1983 r. lub 8 października 1989 r. Jej autorem jest: Kazimierz Piechotko. Zdjęcie pochodzi z kolekcji Kazimierza Romanowskiego, które darczyńca przekazał Instytutowi Pamięci Narodowej w ramach akcji „Archiwum Pełne Pamięci”.

 

Pamiątki, wspomnienia, dokumenty, o chwilach przeżytych przez nas, czy naszych przodków, są częścią naszej wspólnej historii.

Warto się nimi podzielić z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, aby stały się elementem zbiorowej pamięci narodowej, żywej także w przyszłych pokoleniach. Więcej o akcji przeczytasz na stornie internetowej: https://archiwumpamieci.pl/

***

Informacje o przedstawionym na zdjęciu miejscu straceń uzyskasz na stronie:

https://www.choroszcz.pl/pl/turystyka/atrakcje_turystyczne_gminy/szubienica.html

Polecamy artykuły o powstaniu styczniowym na stronie „Przystanku Historia”:

https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/powstanie-styczniowe

 

Przygotował i opracował Jakub Grodzki - Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku

do góry