Nawigacja

Aktualności

Projekt ,,Łączka i inne miejsca poszukiwań” – Białystok, 14 listopada 2019 r.

W czwartek odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Tym razem tematem zajęć były przedmioty, które podczas prac archeologicznych można odnaleźć przy szczątkach i ich rola w procesie typowania i identyfikowania ofiar. Spotkanie rozpoczęło się wykładem, który poprowadził Dariusz Syrnicki reprezentujący Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Nasz gość - członek grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej I Podlaską Brygadę NZW, zaprezentował młodzieży umundurowanie i wyposażenie typowe dla podziemia niepodległościowego z czasów drugiej konspiracji. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć jakie elementy umundurowania są charakterystyczne dla partyzantów i usłyszeć opowieść o ich życiu codziennym.

Tradycyjnie już białostockie spotkania podzielone są na dwie części i po wykładzie rozpoczęły się zajęcia warsztatowe, które poprowadziła Marta Chmielińska – pracownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji. W nawiązaniu do treści wykładu zajęcia objęły typowanie poszukiwanych osób przy użyciu odnalezionych przy ofiarach przedmiotów codziennego użytku i elementów zachowanego umundurowania.

Na cały projekt składa się 6 spotkań, które odbywają się w siedzibie IPN Białystok. W tej edycji udział bierze 11 zespołów z terenu województwa podlaskiego.

do góry