Nawigacja

Aktualności

Dwa wykłady w Akademii Niepodległości – Grajewo, 18 listopada 2019

Oddział IPN w Białymstoku i Grajewska Izba Historyczna zapraszają na kolejne wykłady przeprowadzone przez pracowników Biura Edukacji Narodowej z cyklu Akademia Niepodległości:

W dniu 18 listopada 2019 r., o godz. 17.00 w Grajewskiej Izbie Historycznej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Akademia Niepodległości”. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów: Patrycji Leszczyńskiej pt. „Wielkopolski zryw” oraz Radosława Wnorowskiego pt. „Stanisław Taczak, Julian Stachiewicz, Józef Dowbor-Muśnicki”.

Przypomnijmy – „Akademia Niepodległości” to ogólnopolski projekt Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowany na lata 2018-2021, którego inauguracja nastąpiła w całej Polsce w grudniu 2017 roku. To cykl regularnych spotkań, w czasie których pracownicy IPN, zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych oraz lokalnych środowisk przedstawią w formie popularnych wykładów drogę do niepodległości, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wznoszenie jej państwowego gmachu i wykuwanie granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku będą miały taki sam przewodni temat, którego ujęcie będzie indywidualnym wyborem wykładowcy, w miarę możliwości podkreślane będą wątki lokalne. Każde spotkanie składa się z dwóch wykładów: pierwszego o charakterze monograficznym i drugiego opartego na wątkach biograficznych. Cykl został pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowej tradycji i przywiązaniu do Ojczyzny. Formuła spotkań oparta jest na wzorze Uniwersytetów Trzeciego Wieku: słuchacze otrzymają indeksy, a całość zakończy się w roku 2021 roku wręczeniem dyplomów.

do góry