Nawigacja

Aktualności

100-lecia odzyskania Niepodległości przez Ziemię Augustowską oraz Święto 1 Pułku Ułanów Krechowieckich – Augustów, 28 lipca 2019

Dr Jarosław Schabieński naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku uczestniczył w uroczystościach w Augustowie.

28 lipca 2019 r. odbyły się uroczystości związane z obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Ziemię Augustowską oraz Świętem 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Po Mszy świętej podczas której dziękowano za wolność, na Rynku Zygmunta Augusta odbyła się część oficjalna - apel pamięci, salwa honorowa, defilada oraz pokaz sprawności żołnierskiej i musztry paradnej. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia sprzętu wojskowego.
Zwieńczeniem obchodów była konferencja poświęcona problematyce odzyskania niepodległości przez Ziemię Augustowską w latach 1918-1920 zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Augustowie. Na zakończenie uroczystości zasadzono Dąb 100-lecia Odzyskanej Niepodległości oraz zapalono znicze na grobach poległych w walce o niepodległość Ziemi Augustowskiej.

do góry