Nawigacja

Aktualności

Ostatnie pożegnanie śp. Anny Wysibirskiej ps. „Plewka” – Kobylin Borzymy, 30 lipca 2019

Anna Wysibirska (z domu Czajkowska, primo voto Rećko), żołnierz AK-WiN, ps. „Plewka”.

Msza święta żałobna odprawiona została w kościele św. Stanisława w Kobylinie-Borzymy. Po jej zakończeniu kondukt pogrzebowy wyruszył na miejscowy cmentarz, gdzie rozpoczęła się uroczystość złożenia śp. Anny Wysibirskiej ps. „Plewka” do grobu. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kulturalnych, reprezentanci organizacji kombatanckich i niepodległościowych, młodzież szkolna oraz okoliczni mieszkańcy. W uroczystościach wzięła udział delegacja Instytutu Pamięci Narodowej. Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku reprezentował naczelnik oddziałowego Archiwum - Eugeniusz Korneluk.

Anna Wysibirska (z domu Czajkowska, primo voto Rećko) - urodzona 6 marca 1922 r. w Kapicach (powiat wysokomazowiecki, województwo białostockie). W marcu 1943 r. zaprzysiężona w szeregi AK, łączniczka i kurierka Ośrodka Łączności Komendy Okręgu AK-WiN Białystok. Więzień łagrów sowieckich (listopad 1944-styczeń 1946), więzień UB, skazana przez WSR w Białymstoku na karę 6 lat więzienia, zwolniona przedterminowo na mocy amnestii wiosną 1947 r.

Pomimo trudności udało się jej ukończyć studia prawnicze. W latach 60. podjęła pracę w więziennictwie w charakterze wychowawcy, pracowała m.in. w Więzieniu Mokotowskim w Warszawie, w którym wcześniej była więziona.

W latach 1944-1946 żona por. Zbigniewa Rećki ps. „Trzynastka”, żołnierza Kedywu Okręgu AK-AKO-WiN Białystok, poległego w 1946 r. w walce z grupą operacyjną UB-MO. Odszukała jego bezimienną mogiłę, doprowadziła do ekshumacji oraz pochówku na cmentarzu w Kobylinie (powiat wysokomazowiecki, województwo białostockie).

Odznaczona Krzyżem Walecznych (1944), Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami (1944) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008).

do góry