Nawigacja

Aktualności

100. rocznica powstania Policji Państwowej – 24 lipca 2019

Dziś świętujemy 100. rocznicę utworzenia Policji Państwowej. Z tej okazji wszystkim Policjantom życzymy wszystkiego najlepszego!

  • Katalog towarzyszący wystawie Policja Państwowa 1919-1939
    Katalog towarzyszący wystawie Policja Państwowa 1919-1939
  • Materiały konferencyjne „Dawniej niż wczoraj. 100 lat Polskiej Policji”
    Materiały konferencyjne „Dawniej niż wczoraj. 100 lat Polskiej Policji”

24 lipca 1919 r. Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o Policji Państwowej. Stała się ona symbolem wolnej Polski, która wróciła na mapy Europy i świata po 123 latach zaborów. Od tego czasu niezmiennie troszczy się o ochronę bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego.

Instytut Pamięci Narodowej chcąc uczcić to niezwykle ważne wydarzenie, posiadając patronat Komendanta Głównego Policji, przygotował korzystając ze zbiorów Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie wystawę prezentującą szereg aspektów związanych z powstaniem, organizacją, tradycją i działalnością tej formacji w latach 1919-1939. Wystawa miała premierę podczas międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Dawniej niż wczoraj – 100. rocznica powstania Policji Państwowej” zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Delegaturę IPN w Olsztynie.

Wystawa została zaprezentowana również w Olsztynie oraz Łodzi. Planuje się jej ekspozycję w Szczecinie, Krakowie oraz Białymstoku. Prezentacji wystawy towarzyszy katalog autorstwa historyków z olsztyńskiej delegatury IPN: Krzysztofa Kierskiego i Sebastiana Nowakowskiego.

Ponadto celebrują rocznicę powstania Policji Państwowej  zostały wydane drukiem materiały konferencyjne pt. „Dawniej niż wczoraj. 100 lat Polskiej Policji” pod redakcją: rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr hab. Marka Fałdowskiego i dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku dr. hab. Piotra Kardeli.

do góry