Nawigacja

Aktualności

Zupa Rybna w Odessie – monodram o Janie Karskim

Instytut Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza na monodram Sebastiana Rysia poświęcony Janowi Karskiemu – emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego. Spektakl odbędzie się w piątek, 17 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać w kasie Muzeum.

Zupa rybna w Odessie to historia wojennych losów najsłynniejszego polskiego emisariusza – Jana Karskiego. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca. Świat dramatu Zupy rybnej w Odessie to rzeczywistość, w której blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności.

Wspomniany monogram to wyjątkowy w formie zapis wojennej drogi Karskiego autorstwa Sebastiana Rysia, aktora, absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie. Jego dziadek – Zbigniew Ryś – oficer i kurier Armii Krajowej, pseudonim „Fantom”, w 1940 roku był dowódcą udanej Akcji „S” polegającej na uwolnieniu Jana Karskiego z nowosądeckiego szpitala, po tym jak trafił tam, doświadczywszy tortur z rąk gestapo. W akcję zaangażowana była również siostra Zbigniewa Rysia – Zofia. W stroju zakonnicy zdołała dostać się do szpitala i nawiązać kontakt z Karskim. Po wojnie Zofia Rysiówna była jedną z największych aktorek XX wieku w Polsce.

Opowieść o losach Jana Karskiego to wspólna wędrówka bohatera spektaklu i obecnych świadków na sali. Śledząc jego losy, poznajemy też kulisy decyzji światowych mocarstw, które nie uwierzyły w tragiczną relację.

Twórcy monodramu:

Autor: Szymon Bogacz

Reżyseria: Julia Mark

Ruch sceniczny: Piotr Świtalski

Występuje: Sebastian Ryś

 

Patroni medialni: PAP, Radio Białystok, „Tygodnik Ostrołęcki”, „Gość Niedzielny”

  • ZUPA RYBNA W ODESSIE – monodram o Janie Karskim
do góry