W spotkaniu wzięło udział 50 osób. Byli to uczniowie: Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce, Technikum Leśnego w Białowieży, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Grajewie, Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Troszynie oraz harcerze Harcerskiej Drużyna „Inki” z Brańska.
Podczas wystąpienia Michała Ostapiuka, historyka Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku zebrani mogli się zapoznać z działalnością polskiego podziemia antykomunistycznego na terenie białostocczyzny 1944-1956 oraz usłyszeć o polskich bohaterach walk niepodległościowych tj. m.in. Kazimierz Kamieński „Huzar”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” oraz Władysław Żwański „Błękit”.
Jacek Hryniewicki, historyk reprezentujący Wieloosobowe Stanowisko Do Spraw Poszukiwań i Identyfikacji w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku pokazał m.in. na przykładzie szkicu przebiegu obławy zaciągniętej przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego na oddział Żołnierzy Wyklętych, w których miejscach mogli zginąć poszczególni żołnierze i w jaki sposób można było zlokalizować miejsca śmierci, czy pochówku.
Gość naszego białostockiego oddziału Michał Nowak, archeolog z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie przybliżył tajniki pracy archeologicznej oraz zapoznał z warsztatem swojej pracy. Wyjaśnił również sposób w jaki prowadzone są poszukiwania, identyfikacja, a następnie ekshumacja szczątków. Wytłumaczył, że sensem i celem tych prac jest sprawić, aby kłamstwa komunistów o Żołnierzach Wyklętych nie były uznawane za prawdę.
Projekt ma za zadanie: wspierać wychowanie patriotyczne i przywiązanie do „małych ojczyzn”, kształtować postawy empatii wobec ofiar systemów totalitarnych, uczyć poszanowania dla życia ludzkiego, rozbudzać ciekawość badawczą poprzez poznawanie warsztatu pracy specjalistów z różnych dziedzin nauki. Zwieńczeniem udziału w projekcie jest nakręcenie przez uczestników dwuminutowej etiudy filmowej, będącej refleksją nad tematyką projektu. Uroczysty finał odbędzie się w kwietniu 2024 r. w Warszawie.