Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie pomnika Ofiar Obławy Augustowskiej – Sokółka, 21 września 2020

Dnia 21 września 2020 r. w Sokółce odsłonięty został pomnik upamiętniający ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 r. Wydarzenie rozpoczęło się liturgią świętą przed kościołem św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. W uroczystościach uczestniczyli m.in. reprezentanci prezydenta RP Andrzeja Dudy, poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, władze wojewódzkie i lokalne, duchowieństwo, służby mundurowe oraz mieszkańcy Sokółki. Listy do uczestników uroczystości przesłali premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku reprezentowała naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Urszula Gierasimiuk.

Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy przemaszerowali spod kościoła pw. Św. Antoniego w Sokółce do miejsca odsłonięcia pomnika poświęconego ofiarom Obławy Augustowskiej. Na miejscu delegacje złożyły wieńce, odczytany został Apel Poległych oraz oddano salwę honorową. Tablica informacyjna znajdująca się nieopodal pomnika ufundowana została przez IPN w Białymstoku z inicjatywy Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 r.

W przeddzień uroczystości przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sokółce otwarta została wystawa pt. „Obława Augustowska” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku.

do góry