Nawigacja

Książki – Białystok

Bo tak go wychowano... Historia o Romku Lenczewskim, siedmioletniej ofierze niemieckich zbrodniarzy

Bo tak go wychowano... Historia o Romku Lenczewskim, siedmioletniej ofierze niemieckich zbrodniarzy, red. Urszula Gierasimiuk, Marzena Zieziula, Białystok 2022, 72 s., ISBN: 978-83-8229-472-9 Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży.

Broszura okolicznościowa przygotowana z okazji uroczystego pogrzebu Romka Lenczewskiego 19 maja 2022 r. na Cmentarzu Katedralnym w Łomży.

Zbliżające się niemieckie ciężarówki nie wróżyły niczego dobrego. Niespełna siedmioletni Romek Lenczewski natychmiast przerwał zabawę przed domem. Popędził, ile sił w nogach, do pracujących w polu rodziców, by ostrzec ich przed obławą. Gdy biegł, dosięgły go kule. Postrzelonego chłopca, dającego jeszcze oznaki życia, oprawcy kazali zakopać w dole służącym do przechowywania ziemniaków.

Ta straszliwa zbrodnia wydarzyła się w Leńcach na Podlasiu 5 października 1943 r. Tego samego dnia Niemcy aresztowali pozostałych domowników i ukrywającego się u nich akowca Janusza Owsińskiego. Przez kilkadziesiąt lat dokładne miejsce pogrzebania Romka Lenczewskiego pozostawało nieznane. Udało się je odnaleźć we wrześniu 2020 r., dzięki determinacji pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Po tym jak badania DNA potwierdziły tożsamość ofiary, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie rodzina odebrała notę identyfikacyjną.

Fragment przedmowy prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego

  • Bo tak go wychowano... Historia o Romku Lenczewskim, siedmioletniej ofierze niemieckich zbrodniarzy
do góry