Nawigacja

Komunikaty

Komunikat dotyczący prac ekshumacyjnych prowadzonych w Białymstoku

Paweł Niziołek
Data publikacji 02.07.2018

W dniu 28 czerwca 2018 r.  Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku zakończyła prowadzone przy udziale ekipy archeologicznej Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie oraz biegłego medyka sądowego czynności oględzin terenu i ekshumacji zaplanowane na dwóch posesjach prywatnych w okolicy białostockiego cmentarza prawosławnego.

Na pierwszej z tych posesji odkryto dwa masowe groby. Podjęto z nich szczątki dwunastu osób. Na kośccu większości ofiar wstępnie stwierdzono ślady obrażeń, w tym postrzałów (widoczne m.in. na czaszkach).

Poszukiwania na wzmiankowanej posesji należy uznać za zakończone, co oznacza, że w ich wyniku odkryto wszystkie lokalizacje miejsc potajemnych pochówków, z których ekshumowano wszystkie szczątki ludzkie.

Na drugiej z posesji odkryto cztery groby. Podjęto z nich szczątki dziesięciu osób. Wstępne oględziny wskazują, że powodem śmierci ofiar były rany postrzałowe głowy.

Ze wszystkich szczątków zostanie pobrany materiał biologiczny na potrzeby  identyfikacyjnych badań genetycznych.

Przy podjętych szczątkach zabezpieczono liczne artefakty, m.in. pozostałości amunicji, szkaplerze, różańce, obuwie ofiar. Przedmioty te zostaną poddane konserwacji i specjalistycznym badaniom.

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni

przeciwko Narodowi Polskiemu

w Białymstoku

do góry