Nawigacja

Aktualności

Pracownicy białostockiego oddziału IPN na uroczystościach z okazji 35. rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki – Suchowola, 27 października 2019

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 złożeniem kwiatów na grobie śp. Marianny i Władysława Popiełuszków na cmentarzu miejskim w Suchowoli. Następnie uczestnicy obchodów przemieścili się do centrum miasta, gdzie pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz przemówieniach przybyłych gości, złożono kwiaty i wieńce oddając hołd kapłanowi.

W liście skierowanym do uczestników prezydent RP Andrzej Duda napisał o organizowanej uroczystości:

To cenne świadectwo przywiązania do dziedzictwa niezapomnianego duszpasterza Solidarności oraz wspaniałego patrioty, który za swoją wierność Bogu i ojczyźnie poniósł najwyższą ofiarę

Uroczysta Msza święta w kościele pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli odprawiona została o godz. 12:00. Eucharystii przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup dr Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

Na zakończenie obchodów spektakl słowno - muzyczny „Dobrem zwyciężać” wykonali Jerzy Zelnik, Robert Grudnia oraz Gieorgija Agratina.

W uroczystości wzięli udział m.in. bliscy księdza Popiełuszki, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie Solidarności z całego kraju, mieszkańcy miasta oraz okolicznych miejscowości. Białostocki Oddział IPN reprezentowali Magdalena Dzienis i Radosław Wnorowski.


Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach k. Suchowoli 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął zamordowany jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 roku.

Gościem ,,Obiektywu” na antenie TVP3 Białystok dr hab. Krzysztof Sychowicz w rozmowie z Moniką Andrulewicz w  rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki:

http://bialystok.tvp.pl/45004391/prof-krzysztof-sychowicz-24102019

Zapraszamy do odsłuchania audycji radiowej z udziałem dr. hab. Krzysztofa Sychowicza nagranej w Radiu Białystok w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża:

http://www.radio.bialystok.pl/tnc/index/id/174863

do góry