Nawigacja

Aktualności

Realizacja projektu ,,Śladami Bohaterów"

Wyjazd edukacyjny zorganizowany przez białostocki Oddział IPN w tym roku pod hasłem obchodów 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino

25 października 2019 r. rozpoczął się pierwszy dzień wyjazdu edukacyjnego zorganizowanego przez białostocki oddział IPN pt. „Śladami Bohaterów”, w którym udział biorą uczniowie szkół średnich z województwa podlaskiego. Bieżąca edycja, w związku z 75. rocznicą bitwy o Monte Cassino, prowadzi uczestników szlakiem polskich cmentarzy wojennych we Włoszech. Pierwszym upamiętnionym miejscem było wzgórze i kościół św. Józefa na Kahlenbergu - enklawa polskości w sercu Austrii. Uczestników wyjazdu przywitał gospodarz ks. Józef Krekor CR, który wprowadził przybyłych w historię tego szczególnego dla Polaków miejsca. W tym kościele, tuż przed atakiem na Turków oblegających Wiedeń, Jan III Sobieski uczestniczył 12 września 1683 r. we Mszy św. Tam również umieszczona została urna z ziemią uświęconą krwią polskich ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych zamordowanych na terenie Austrii w czasie II wojny światowej. Miejsce to odwiedził wcześniej Jan Paweł II w trzy setną rocznicę wiktorii wiedeńskiej.

Kolejny dzień wyprawy edukacyjnej wiódł przez Padwę - miasto, które wykształciło wielu wybitnych Polaków, jak np.: Mikołaja Kopernika, Jana Zamoyskiego czy Jana Kochanowskiego. Na zakończenie uczestnicy odwiedzili Polski Cmentarz Wojenny w Bolonii - największej nekropolii polskiej we Włoszech. Spoczywa tu 1432 żołnierzy II Korpusu Polskiego m.in. poległych w bitwie o Bolonię.

W kolejnych dniach szlak wyprawy uczniów z podlaskich szkół wiódł również przez Rzym i Watykan. Młodzież miała możliwość zwiedzić Bazylikę świętego Piotra oraz pomodlić się przy grobie świętego Jana Pawła II, którego osoba i pielgrzymki do Polski w okresie PRL dawały nadzieję na zmianę systemu i wolną Ojczyznę.  

Zwiedzając miasto uczestnicy odwiedzili miejsca związane z wybitnymi Polakami, mi.in hotel, w którym podczas pobytu w Rzymie mieszkał Henryk Sienkiewicz. Fascynacja powieściopisarza Wiecznym Miastem zaowocowała książką „Quo vadis”.  Na wzgórzu kapitolińskim edukatorzy przybliżyli uczniom postać gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, który z tego miejsca zagrzewał legiony do walki o odzyskanie wolnej Ojczyzny. Fakt ten przywołują strofy Hymnu.

Kulminacyjnym punktem projektu była wizyta uczestników na Monte Cassino. Rozpoczęła się ona od zwiedzenia najstarszego na świecie klasztoru benedyktyńskiego położonego na szycie góry. Z tarasów klasztoru rozciąga się widok na pole bitwy stoczonej z wojskami niemieckimi w maju 1944 r. Następnie opiekunowie wraz z młodzieżą zwiedzili muzeum poświęcone II Korpusowi Polskiemu, po którym oprowadziła uczestników Stella Tarnogodzka. Po tym historycznym wprowadzeniu młodzież  przeszła na cmentarz, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze oraz odprawiona została Msza święta w intencji poległych pod Monte Cassino.

Podsumowaniem dnia pełnego emocji była wieczernica, podczas której uczniowie zinterpretowali wiersze oraz podzielili się swoimi refleksjami.

Ostatnim miejscem pamięci, które grupa odwiedziła szóstego dnia wyjazdu edukacyjnego był Polski Cmentarz Wojenny w Loreto. Ponad 1000 żołnierzy II Korpusu Polskiego poległych w walkach o wyzwolenie rejonu Marche spoczywa u stóp XV-wiecznej bazyliki loretańskiej. Świątynia ta jest największym i najważniejszym włoskim sanktuarium maryjnym, skrywającym w swoim wnętrzu niezwykłą relikwię -  Święty Domek z Nazaretu, w którym mieszkała Maryja. Wśród 25 kaplic wewnątrz bazyliki znajduje się również kaplica polska, poświęcona Sercu Pana Jezusa. Powstawała w latach 1913–1939. Oprócz malowideł o tematyce religijnej, zdobią ją również te przedstawiające przełomowe momenty historii naszego kraju – odsiecz wiedeńską oraz cud nad Wisłą. 

do góry