Nawigacja

Aktualności

Ogólnopolskie obchody 95. rocznicy powołania Korpusu Ochrony Pogranicza – Lublin, 9–10 października 2019

W dniach 9–10 października 2019 r. w Lublinie (Centrum Spotkania Kultur) odbyły się ogólnopolskie obchody 95. rocznicy powołania do życia Korpusu Ochrony Pogranicza.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie. Następnie uczestnicy sformowali pochód, któremu przewodziła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej i przeszli Alejami Racławickimi do Centrum Spotkania Kultur, gdzie odbyła się gala. W jej trakcie przypomniano historię formacji oraz zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej i Strażą Graniczną. W programie obchodów znalazły się także prezentacja nowego portalu IPN poświęconego Korpusowi (kop.ipn.gov.pl) oraz piknik edukacyjny. Na zakończenie jubileuszu wręczono medale „Za Zasługi w Popularyzowaniu Tradycji Ochrony Polskich Granic”.
W oficjalnych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Senatu, władze samorządowe, Prezes IPN dr Jarosław Szarek, Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga wraz z zastępcami i kadrą kierowniczą Straży Granicznej. Obecna była delegacja Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych oraz młodzież z klas mundurowych i harcerze.
W dniu 10.10.2019 podczas drugiego dnia obchodów w lubelskim Oddziale IPN miała miejsce konferencja popularnonaukowa „Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939. Wybrane zagadnienia”, podczas której przybliżono wiele ciekawych informacji o KOP, a także dyskutowano o tym jak IPN wspólne z SG poszukuje polskich żołnierzy, którzy zginęli w obronie Polski we wrześniu 1939 r. Zostały również wręczone medale za zasługi na rzecz popularyzowania tradycji i ochrony polskich granic oraz pamiątkowe monety Narodowego Banku Polskiego.
Fotorelacja: Dawid Florczak/IPN Lublin

do góry