Nawigacja

Aktualności

Spotkanie upamiętniające Ofiary tzw. operacji polskiej - w 81. rocznicę masowej zbrodni sowieckiej dokonanej na Polakach - Białystok, 12 sierpnia 2018

 • Spotkanie na „Przystanku Historia”
  Spotkanie na „Przystanku Historia”
 • Zaproszenie na spotkanie
  Zaproszenie na spotkanie
 • Plakat Bronisław Janik
  Plakat Bronisław Janik
 • Plakat Aleksander Maciejewski
  Plakat Aleksander Maciejewski
 • Plakat Eugenia Rzędkowska
  Plakat Eugenia Rzędkowska
 • Plakat Filip Wójtowicz
  Plakat Filip Wójtowicz

 81. rocznicę tzw. operacji polskiej - masowej zbrodni sowieckiej z lat 1937–1938, w wyniku której zamordowano ponad 111 tys. osób narodowości polskiej, a kolejne niemal 30 tys. skazano na pobyt w łagrach, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku zorganizowało w niedzielę 12 sierpnia 2018 r. o godz. 11 przegląd filmów dokumentalnych. Mimo wakacji i słonecznej pogody, na nasz „Przystanek Historia” (siedziba Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku, ul. Warszawska 48) przybyło kilkudziesięciu naszych stałych bywalców, których przywitał gospodarz obiektu ks. dr Tadeusz Kasabuła. Krótkie wprowadzenie wygłosił Krzysztof Jodczyk z OBEN. Pokazane zostały następujące filmy:

„Rozstrzelać Polaków” (scen. Tomasz Sommer, reż. Mirosław Majeran)

„Operacja polska” (reż. Sofio Torczinawa).

Po projekcji wywiązała się interesująca dyskusja na konieczności i sposobów prowagowania wiedzy o ludobójczej, antypolskiej operacji NKWD.

W ramach obchodów rocznicy zbrodni, na telebimie znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Legionowej i Skłodowskiej oraz w autobusach komunikacji miejskiej prezentowaliśmy w dniach 6–12 sierpnia także specjalny spot, propagujący wiedzę o „operacji polskiej” oraz akcję plakatową w internecie.

Więcej na temat sowieckiej, masowej zbrodni dokonanej na Polakach w latach 1937–1938 na stronie internetowej: http://operacja-polska.pl/

Informacje w mediach: http://prawy.pl/76395-bialystokipn-przypomina-o-ludobojczej-operacji-polskiej/

https://www.pch24.pl/bialostocki-ipn-za-pomoca-ciekawej-akcji-sklada-hold-ofiarom-operacji-polskiej-,62039,i.html

do góry