Nawigacja

Aktualności

Rusza II edycja Olimpiady Gier Planszowych IPN w Białymstoku

Kwalifikacje regionalne odbędą się w czwartek, 22 lutego w godz. 9.00 - 16.00 w gościnnych progach Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Złota 4 w Białymstoku.

Olimpiada jest wyjątkową okazją do przeprowadzenia aktywnych lekcji historii najnowszej. Posiadamy patronat MEiN!
Tematyka gier planszowych wydawanych przez IPN jest ściśle związana z procesem odzyskiwania niepodległości, wysiłkiem zbrojnym polskiego żołnierza, a także martyrologią Polaków.
W głównych miastach Polski, od października do marca, odbywają się kwalifikacje regionalne, na które zapraszamy już teraz! Najlepsi będą mogli powalczyć o medale podczas finałowych, kilkudniowych rozgrywek w Warszawie w kwietniu 2024 r.
Każda szkoła i placówka może zgłosić nawet sześć reprezentacji uczestniczących w rozgrywkach dyscyplin olimpijskich (gier planszowych IPN).
Uwaga! Do udziału w turnieju olimpijskim nie jest potrzebna znajomość gier!
Wystarczy się zgłosić, a nasi koordynatorzy w dniu zawodów przekażą szczegóły i objaśnią w prosty, przystępny sposób  jak grać. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas rozgrywek zostaną na zawsze, podobnie jak pasja do historycznych gier planszowych.
Osoby, które nie znają jeszcze gier olimpijskich mogą znaleźć wskazówki, a nawet umówić się na rozgrywkę pokazową! Na stronie olimpiady gier planszowych znajduje się pełen pakiet szczegółowych informacji o tym wyjątkowym wydarzeniu i prosty link do zapisów.
Za nami pierwsze turnieje w ramach kwalifikacji regionalny do finałów II Olimpiady Gier Planszowych IPN na Podkarpaciu, Śląsku, w Małopolsce, Dolnym Śląsku, Radomiu, Świętokrzyskim, Opolskim i Lubelskim. Wzięło w nich udział 1952 uczestników reprezentujących 825 drużyn.
Koordynatorem regionalnym olimpiady jest Paweł Murawski. Kontakt e-mail: pawel.murawski@ipn.gov.pl
Relację z rozgrywek i finałów naszej olimpiady znajdziecie tutaj : 
olimpiadagier.org.pl

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – 3 maja 2024

3 maja w Białymstoku odbyły się uroczystości z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej bunt przeciwko kolektywizacji rolnictwa w Olendach w 1954 roku - Olendy, 28 kwietnia 2024

Z okazji 70. rocznicy buntu przeciwko kolektywizacji rolnictwa w Olendach w 1954 roku, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, współorganizując uroczystość, odsłonił tablicę upamiętniającą wspomniane wydarzenia.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – 13 kwietnia 2024

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przedstawiciele różnych władz i środowisk spotkali się dziś pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Białymstoku, aby uczcić pamięć o zamordowanych i złożyć im hołd. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku reprezentowała Magdalena Dzienis-Todorczuk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej. Warto pamiętać, że jest to również rocznica drugiej masowej deportacji na Sybir ludności polskiej.

Uroczyste oznaczenie grobu weterana walk o wolność i niepodległość Polski, śp. Jana Łucejki – 11 kwietnia 2024

Na uroczystości zorganizowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku w imieniu licznie zgromadzonej rodziny weterana pomnik oznaczyła białostocka radna Agnieszka Rzeszewska.

Przystanek Historia Białystok – promocja najnowszej publikacji Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, 27 marca 2024

W ramach Przystanku Historia Białystok 27 marca w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbyła się promocja najnowszej publikacji Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku „Nie tylko Ulmowie. Historie o Polakach ratujących Żydów na Podlasiu”, autorstwa Pawła Kornackiego. Spotkanie poprowadził Michał Ostapiuk pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych.

  • OGP_fullHB banner jako stopka do maila
do góry