Nawigacja

Aktualności

Przeprowadź zajęcia ze słuchowiskiem „Bombka z Memmingen”

Scenariusz „Bombka z Memmingen” powstał w ramach współpracy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i kampanii BohaterON – włącz historię! Materiał przygotowany jest dla uczniów klas 4-6 i 7-8 szkoły podstawowej. Scenariusz powstał na podstawie słuchowiska IPN pt. „Bombka z Memmingen”, które powstało we współpracy z Polskim Radiem Olsztyn. Pomysłodawczynią słuchowiska jest Wioleta Wróbel - Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku.

„Opowiem Wam dziś historię. Historię wigilijną, historię wieczora i magicznej nocy Bożego Narodzenia. Nie, to nie będzie historia skąpego Scrooge’a ani widma potrząsającego łańcuchami, które oprowadza go o przeszłych zdarzeniach. Duch przeszłych świąt - tak, ten będzie i chyba nigdy mnie już nie opuści. Jest ze mną od zawsze i zawsze grzeje serce wspomnienie chłodnej, zmarzniętej wigilii w 1944 roku.” - fragment słuchowiska edukacyjnego “Bombka z Memmingen”. 

Słuchowisko „Bombka z Memmingen” to wyjątkowa, oparta na prawdziwych wydarzeniach historia z życia Aureliusza Zenona Dembińskiego ps. „Zagłoba”. Opowiada o pragnieniu wolności i tęsknocie za Ojczyzną. Akcja rozgrywa się 24 grudnia 1944 r. 16-letni Aureliusz Dembiński znajduje się w obozie jenieckim Stalag VII B Memmingen, do którego trafił po upadku Powstania Warszawskiego. Jest z dala od rodziny i Polski, o którą walczył. I choć z czasem ułożył sobie życie poza Ojczyzną, nigdy o niej nie zapomniał. 

Każda szkoła, która przeprowadzi zajęcia na podstawie scenariusza „Bombka z Memmingen”, otrzyma podziękowanie. Po realizacji zajęć należy wypełnić formularz.

Link do słuchowiska.

 

 

  • Słuchowisko „Bombka z Memmingen”
  • Słuchowisko „Bombka z Memmingen”
  • Słuchowisko „Bombka z Memmingen”
do góry