Na co dzień działają w cieniu, dbając o bezpieczeństwo państwa. Podobnie, jak i inne formacje mundurowe, także Oni odwołują się do dobrych tradycji swoich poprzedników. Dlatego dzisiaj w Delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku odsłonięta została tablica upamiętniająca porucznika Zygmunta Szymanowskiego ps. „Jezierza”, „Lis”, „Bez”.
Urodzony w 1910 r. w Motulach oficer Wojska Polskiego, uczestnik wojny obronnej 1939 r. Podczas i po II wojnie światowej zaangażowany w działalność Armii Krajowej. Był szefem komórki wywiadu kolejowego Okręgu Wileńskiego AK. Od 1947 r. organizator i szef siatki wywiadowczej działającego eksterytorialnie Okręgu Wileńskiego AK. Aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, skazany został przez stalinowski Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę śmierci i stracony w 1950 r.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodziny por. Zygmunta Szymanowskiego na czele z Jego córką - Zygmuntą Barańską, zastępca szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Radosław Żebrowski, metropolita białostocki ks. abp Józef Guzdek, a także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej – dyrektor Oddziału w Białymstoku dr Marek Jedynak, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Białymstoku Monika Baczar oraz pracownicy Oddziałowych Biur Badań Historycznych z Białegostoku i Gdańska – Michał Ostapiuk i prof. Piotr Niwiński, którzy podczas uroczystości wygłosili okolicznościowe referaty na temat wileńskiej Armii Krajowej.