Nawigacja

Aktualności

W ramach odwetu za poniesione straty w czasie walk z Sowietami, żołnierze Wehrmachtu 25 lub 26 czerwca 1941 r dokonali pacyfikacji wsi Słochy Annopolskie.

Niedaleko wsi przebiegał umocniony odcinek, na którym Sowieci bronili się przed atakującymi Niemcami. 25 czerwca 1941 r. w pobliżu wsi przejeżdżać miał samochód z niemieckim oficerem. Sowieci mieli przygotować zasadzkę, a następnie ostrzelać pojazd. W wyniku akcji zginął wspomniany oficer. Wojska niemieckie założyły, że akcje przeprowadzili mieszkańcy wsi, dlatego rozpoczęli akcje przeciwko tutejszym.

W ramach akcji odwetowej do wioski 25 lub 26 czerwca (niektóre relacje podają, że pacyfikacja rozpoczęła się 25) wkroczyły pododdziały Wehrmachtu i otoczyły zabudowania. Wtedy też podpalone zostały domu oraz budynki gospodarskie. Część osób zatrzymano, po czym została wybrana z nich grupa mężczyzn, którą rozstrzelano. Pozostałych mieszkańców przetrzymywano w jednym z niespalonych domów. Następnie wyprowadzono ich z budynku, prawdopodobnie celem egzekucji. Ostatecznie zmieniono decyzję, jednakże niektórzy mieszkańcy zostali wywiezieni na roboty drogowe do Niemiec.

Ostateczna liczba ofiar zbrodni niemieckiej we Słochach Annopolskich jest trudna do ustalenia. Różne badania wskazują od 47 do 64 osób, które zginęły 26 czerwca 1941 r.

do góry