Nawigacja

Aktualności

Ks. Adolf Kruszewski uhonorowany medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata” - Jabłoń Kościelna, 9 maja 2023

Uratował co najmniej dwójkę żydowskich dzieci i pomagał przetrwać Holokaust kilku rodzinom – ks. Adolf Kruszewski uhonorowany został medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

9 maja 2023 r. w Jabłoni Kościelnej (gm. Nowe Piekuty, pow. Wysokie Mazowieckie) odbyła się uroczystość pośmiertnego uhonorowania wieloletniego proboszcza parafii w Jabłoni Kościelnej ks. Adolfa Kruszewskiego medalem „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata” przyznawanym przez izraelski instytut Yad Vashem z Jerozolimy. Dołączył do ponad 7 tys. Polaków, którzy otrzymali ten medal, na całym świecie przyznano dotychczas ponad 28 tys. takich wyróżnień. Widnieje na nim pochodząca z Talmudu sentencja: "Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat". Medal i honorowy dyplom "Sprawiedliwego” odebrał z rąk Ambasadora Izraela wnuk jego brata – Ryszard Kruszewski.

Ks. Kruszewski uratował m.in. dwójkę żydowskich dzieci, organizował również pomoc dla całych żydowskich rodzin ukrywających się na terenie parafii. Jego zasługi zostały docenione dopiero po latach – zmarł w 1970 roku, w wieku 95 lat. 

Na uroczystości poza rodziną ks. Kruszewskiego, władzami samorządowymi m.in. wójtem gminy Markiem Kaczyńskim, obecny był także ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne, natomiast Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku reprezentowany był przez naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku dr. hab Krzysztofa Sychowicza, który przedstawił rys historyczny dotyczący Polaków ratujących Żydów na terenie powiatu wysokomazowieckiego w czasie II wojny światowej. Na wydarzeniu obecni byli również Paweł Kornacki oraz Waldemar Tyszuk z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

 

do góry