Nawigacja

Aktualności

Bieg Tropem Wilczym - Giełczyn, 5 marca 2023

Ponad 250 osób wystartowało w tegorocznym „Biegu Tropem Wilczym” w Giełczynie. W niedzielę 5 marca 2023 roku, w słoneczne, choć nieco mroźne południe, uczestnicy dobiegli w okolice pomnika w Lesie Giełczyńskim, gdzie w latach II wojny światowej Niemcy zamordowali około 12. tysięcy mieszkańców ziemi łomżyńskiej.

Dystans Biegu "Żołnierzy Wyklętych" - 1963 m – symbolizuje rok, w którym zginął ostatni, poległy w walce ostatni z nich – Józef Franczak ps. Lalek. Każdy uczestnik otrzymał wyjątkowy zestaw startowy złożony z koszulki, pamiątkowego medalu w kształcie łapy wilka oraz komiksu.

W tym roku wyjątkowo meta umiejscowiona była przy pomniku poświęconym kilku tys. Żydów i Polaków pomordowanych przez Niemców w latach 1941-1944 w Lesie Giełczyńskim. Obecny na miejscu dr hab. Krzysztof Sychowicz z białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przybliżył zgromadzonym biegaczom historię tego monumentu. Pomnik przeszedł renowację w 2022 r., dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej, wójta gminy Łomża i wójta gminy Zambrów. Historyk zaznaczył, że w lesie giełczyńskim nie ma ciał pomordowanych, gdyż zostały spalone.

 

  • Bieg Tropem Wilczym - Giełczyn, 5 marca 2023
  • Bieg Tropem Wilczym - Giełczyn, 5 marca 2023
  • Bieg Tropem Wilczym - Giełczyn, 5 marca 2023
  • Bieg Tropem Wilczym - Giełczyn, 5 marca 2023
do góry