Nawigacja

Aktualności

Znaczki i kartki pocztowe z serii "Największe bitwy i potyczki zrywu niepodległościowego z 1863 r. na terenie województwa podlaskiego" - Białystok, 6 lutego 2023

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku we współpracy z Pocztą Polską przygotował wyjątkową serię kolekcjonerską znaczków pocztowych wraz z pocztówkami okolicznościowymi w ramach obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego.

 • Fot. Paweł Bezubik IPN
 • Fot. Paweł Bezubik IPN
 • Fot. Paweł Bezubik IPN
 • Fot. Paweł Bezubik IPN
 • Fot. Paweł Bezubik IPN
 • Fot. Paweł Bezubik IPN
 • Fot. Paweł Bezubik IPN
 • Fot. Paweł Bezubik IPN
 • Fot. Paweł Bezubik IPN
 • Fot. Paweł Bezubik IPN
 • Fot. Paweł Bezubik IPN
 • Fot. Paweł Bezubik IPN

 

W celu nabycia folderów filatelistycznych prosimy kontaktować się z nami mailowo
 oben.bialystok@ipn.gov.pl
 

 

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku wraz z Pocztą Polską, w ramach upamiętnienia 160. rocznicy Powstania Styczniowego, przygotował wyjątkową serię okolicznościowych znaczków i kartek pocztowych na temat największych bitew i potyczek zrywu niepodległościowego z 1863 r. na terenie województwa podlaskiego.

6 lutego 2023 r. w budynku Poczty Polskiej przy ul. Bitwy Białostockiej 8a w Białymstoku odbyła się promocja pierwszego znaczka i pocztówki z serii.

 

W briefingu udział wzięli:

dr Marek Jedynak -  dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku

Urszula Gierasimiuk – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku – pomysłodawczyni i koordynatorka projektu

Marek Gajewski – Oddział IPN w Białymstoku - odpowiedzialny za opis merytoryczny, historyczną opowieść o bitwach

Barbara Strzymińska-Zdanewicz- Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki Poczty Polskiej Region Sieci Białystok,

Barbara Kucharska - Kierownik Działu Wsparcia Sprzedaży Poczty Polskiej Region Sieci Białystok,

Katarzyna Godlewska-Misiewicz - Kierownik Sekcji Sprzedaży i Sieci Poczty Polskiej Region Sieci Białystok,

Wiesław Galicki - Menedżer ds Sprzedaży Poczty Polskiej Region Sieci Białystok.

 

Znaczek prezentuje ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej „Boże zbaw Polskę” z lat 1863-1864 (ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie), w dobie polskich powstań narodowych traktowany jako patriotyczna pamiątka oraz symboliczne votum nadziei na odzyskanie upragnionej niepodległości. Natomiast karta pocztowa przedstawia słynny obraz Artura Grottgera „Pożegnanie powstańca”, na którym kobieta czule żegna swojego wybranka, wyruszającego do walki o wolność państwa polskiego.

W celu nabycia foldera ze znaczkiem i kartką pocztową należy napisać do nas wiadomość na maila oben.bialystok@ipn.gov.pl.

 

 • 7 lutego 2023 r. – z okazji 160. rocznicy bitwy siemiatyckiej – miała miejsce promocja kolejnego znaczka pocztowego, przygotowanego przy współpracy z burmistrzem Miasta Siemiatycze oraz Siemiatyckim Ośrodkiem Kultury. Znaczek ukazuje fragment karty pocztowej pt. „Rzeź w Siemiatyczach 6 lutego 1863” z Działu Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie - relacja z wydarzenia;
 • 29 kwietnia 2023 r. - miała miejsce promocja znaczka upamiętniającego 160. rocznicę Bitwy pod Waliłami - relacja z wydarzenia;
 • dodatkowy folder - 30 maja 2023 r. - podczas uroczystości nadania imienia Powstańców Stycziowych Placówce Straży Granicznej w Bobrownikach zaprezentowano kolejny folder filatelistyczny stworzony przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej wespół z Pocztą Polską z cyklu "Największe bitwy i potyczki zrywu niepodległościowego z 1863 r. na terenie województwa podlaskiego". Okolicznościowa edycja całostki powstała tym razem we współpracy z Komendą Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku, Gminą Gródek oraz Gminą Supraśl - relacja z wydarzenia;

Kultywowanie pamięci o podlaskich uczestnikach powstania styczniowego i jego największych bitwach jest naszym patriotycznym obowiązkiem, dlatego postanowiliśmy uwiecznić te wydarzenia i ich bohaterów w tej niestandardowej formie.

 

W ramach projektu ukażą się jeszcze filatelistyczne foldery upamiętniające bitwy w następujących miejscach:

-Gruszki (28 czerwca 1863),

-Brzeźnice (7 lipca 1863),

-Wincenta (18 września 1863),

-Łukawica (19 września 1863).

***

Pierwszy znaczek pocztowy, który upamiętniał powstanie styczniowe, został wyemitowany przez Pocztę Polską w 1938 r. i przedstawiał Romualda Traugutta – ostatniego dyktatora tego zbrojnego wystąpienia – w towarzystwie bohaterskich powstańców.

Powstanie styczniowe 1863–1864 było największym i najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym polskich patriotów z XIX wieku. Wybuchło 22 stycznia 1863 r. na terytorium Królestwa Polskiego, a w kolejnych miesiącach objęło swoim zasięgiem ziemie wschodnie – Litwę, Białoruś i część Ukrainy. W trakcie dwuletnich zmagań militarnych z armią rosyjską doszło do ponad 1200 znaczących bitew i potyczek. Przez powstańcze szeregi przewinęło się wówczas prawie 100 tys. ludzi. Kosztowało ono życie blisko 20 tys. z nich, z czego ponad tysiąc zawisło na rosyjskich szubienicach. W ramach carskich represji 35-40 tys. byłych powstańców i ich rodziny wypędzono w eskorcie rosyjskich żołnierzy na katorgę i zesłanie w głąb rosyjskiego imperium.