Nawigacja

Aktualności

Bielsk Podlaski: Odnaleziono szczątki dwóch osób

W dniach 14 – 18 listopada 2022 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace archeologiczne na cmentarzu prawosławnym przy ul. Wojska Polskiego w Bielsku Podlaskim.

Ich celem było odnalezienie miejsc pochówku osób, które zginęły w wyniku represji komunistycznych w latach 1949–50 na terenie miejscowego PUBP, ale także w walce oddziałów podziemia antykomunistycznego oraz obławach prowadzonych przez grupy operacyjne. Ofiarami tych działań byli nie tylko żołnierze podziemia, ale także osoby cywilne, w tym kobiety. Przygotowania do podjęcia działań terenowych trwały od 2018 r.

Typowanie miejsca odbyło się na podstawie szerokiej kwerendy w zasobach AIPN oraz USC, ale także dzięki relacjom świadków oraz rodzin osób poszukiwanych. Realizacja prac była możliwa dzięki przychylności administratora cmentarza – Parafii prawosławnej p.w. Opieki Matki Bożej oraz osób prywatnych będących dysponentami poszczególnych mogił.

Podczas prac odnaleziono szczątki kobiety oraz mężczyzny, które będą w najbliższym czasie poddane badaniom antropologicznym, a następnie zostanie podjęta próba ich identyfikacji. Kolejny etap poszukiwań w obrębie tej nekropolii zaplanowany jest na wiosnę przyszłego roku.

Bogusław Łabędzki/IPN
fot. A. Wojciechowska/IPN
21.11.2022

  • Bielsk Podlaski: Poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego
  • Bielsk Podlaski: Poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego
  • Bielsk Podlaski: Poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego
do góry