Nawigacja

Aktualności

Uroczystości poświęcone upamiętnieniu mieszkańców Rudki i okolic deportowanych na Sybir w 1940 i 1941 roku - Rudka, 25 września 2022

25 września 2022 roku w Rudce odbyły się uroczystości poświęcone upamiętnieniu mieszkańców Rudki i okolic deportowanych na Sybir w 1940 i 1941 roku.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą koncelebrowaną przez ks. dr. hab. Tadeusza Syczewskiego. Następnie odbył się przemarsz pod Krzyż-Pomnik Sybiraków, gdzie odsłonięto i poświęcono yablicę upamiętniającą ofiary deportacji, a delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze, po czym wydarzenie kontynuowane było w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudce, gdzie nastąpiły przemówienia okolicznościowe oraz część artystyczna przygotowana przez dzieci i młodzież z lokalnej społeczności.

Po części oficjalnej odbył się Piknik Sybiracki.

W wydarzeniu udział wzięli między innymi: Sybiracy wraz z rodzinami, członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski, wicestarosta, członek Związku Sybiraków Jerzy Bołtuć, przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim, komendant Policji Powiatowej w Bielsku Podlaskim, przedstawiciele Nadleśnictwa Rudka, wójt gminy Rudka, przedstawiciele władz samorządowych oraz duchowieństwa.

IPN reprezentowali pracownik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Barbara Wnorowska oraz pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Radosław Wnorowski.

do góry