Nawigacja

Aktualności

100-lecie przybycia do Białegostoku 10. Pułku Ułanów Litewskich - Białystok, 24 września 2022

24 września 2022 roku w Białymstoku uczczono przybycie ułanów do koszar przy ulicy Kawaleryjskiej w 1922 roku. 10. Pułk Ułanów Litewskich był najważniejszą formacją wojskową, która stacjonowała w Białymstoku w II RP. 

Na uroczystościach Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku reprezentowała naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Urszula Gierasimiuk.

 

10 Pułk Ułanów Litewskich 

Historia 10. Pułku Ułanów Litewskich sięga powstania listopadowego. Odtworzono go w listopadzie 1918 r. w majątku Pietkowo k. Łap. Pułk Ułanów otrzymał nr 10, a w późniejszym czasie nazwę „Litewski”, ze względu na to, że formowali go w większości ochotnicy z terenów dawnego historycznego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przed drugą wojną światową 10. Pułk Ułanów Litewskich stacjonował w koszarach przy ulicy Kawaleryjskiej w Białymstoku. W czasie wojny polsko-bolszewickiej pułk walczył na Froncie Litewsko-Białoruskim zajmując w marcu 1920 r. Mozyrz, a następnie dochodząc  w maju 1920 r. do Dniepru. W wojnie 1939 r. 10 Pułk Ułanów Litewskich w ramach Podlaskiej Brygady Kawalerii brał udział w walkach nad Narwią, w Puszczy Białowieskiej oraz w ramach SGO „Polesie” w ostatniej bitwie wojny obronnej 1939 r. pod Kockiem. W ramach Armii Krajowej odtworzony 10 Pułk Ułanów Litewskich wiosną 1944 r. walczył min. pod Dobrzyniewem oraz w Puszczy Knyszyńskiej.

Dziś o pamięć formacji dbają współcześni ułani: pasjonaci historii i miłośnicy konnej jazdy, zrzeszeni w stowarzyszeniach w całym województwie. Tradycje Pułku kultywuje też 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej.

do góry