Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia działaczom opozycji antykomunistycznej Krzyży Wolności i Solidarności – Olsztyn, 23 września 2022

23 września 2022 r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się uroczystość wręczenia działaczom opozycji antykomunistycznej Krzyży Wolności i Solidarności nadawanych za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. Odznaczonych zostało 7 osób (w tym jedna pośmiertnie).

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Zastępca Prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski odznaczył 7 osób, w tym jedno odznaczenie zostało przekazane pośmiertnie.

Wśród zaproszonych gości w uroczystości uczestniczył Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski Pan Piotr Opaczewski oraz Zastępca Warmińsko – Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Brygadier Tomasz Ostrowski, Zastępca Komendanta Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie Pan Inspektor Jan Markowski, Dowódca 45. Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie Major Paweł Saletra, Komendant Placówki Straży Granicznej w Olsztynie Podpułkownik Jarosław Węgrzynowski, Zastępca Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Brygadier Marek Grykin, Wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie Pan Tomasz Kosakowski oraz Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Olsztynie Pani Teresa Dydykało. Uroczystość uświetnił występ zespołu Stare drobne Małże, który wykonał piosenki: Mury, Nasza Klasa i Jałta.

Byliśmy świadkami odznaczenia osób zasłużonych w walce o wolną, niepodległą Rzeczpospolitą odznaczeniem Krzyżem Wolności i Solidarności. Wolność, niepodległość i solidarność to są te określenia , które są ze sobą nierozerwalnie związane, a Krzyż jest spoiwem, który te wartości spaja. Przed II wojną światową w II Rzeczpospolitej odznaczano Krzyżem i Medalem Niepodległości, aby w ten sposób szczególnie uhonorować tych naszych przodków, którzy wnieśli wkład w odbudowę państwa polskiego. Dzisiaj wolna, niepodległa i demokratyczna Rzeczpospolita kontynuuje tą tradycję dekorując i uznając zasługi Państwa w dziele odbudowy niepodległego bytu państwowego. Chciałbym Państwu wyrazić swoją głęboką wdzięczność za to, że w czasach, kiedy wcale nie było to takie oczywiste, że nic złego się nie stanie, Państwo zaryzykowaliście karierą, zdrowiem, a czasami życiem podejmując działalność opozycyjną – mówił podczas uroczystości Zastępca Prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski.

 

Uroczystości towarzyszyła wystawa pt. Przełom. Sierpień 1980 i ,,Solidarność” pod honorowym patronatem Wojewody Warmińsko – Mazurskiego Pana Artura Chojeckiego.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Krzyż Wolności i Solidarności wzorowany jest na Krzyżu Niepodległości z II RP.

do góry