Nawigacja

Aktualności

Światowy Dzień Sybiraka i 83. rocznica napaści ZSRS na Polskę - Orzysz, 19 września 2022

19 września 2022 r. Magdalena Dzienis-Todorczuk reprezentowała Oddział IPN w Białymstoku na orzyskich obchodach Dnia Sybiraka i 83. rocznicy napaści Rosji sowieckiej na Polskę.

Podczas uroczystości zgromadzone delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem ku czci Zesłańców Sybiru na cmentarzu w Orzyszu, odbył się również uroczysty apel z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Uczestnicy obchodów udali się następnie na Mszę świętą w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej.

 Ponadto, w Ratuszu Miejskim odbyła się prezentacja wystawy IPN „Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR 1939-1941” oraz dokumentu o losach orzyskich sybiraków „300 gram chleba. Historie, w które zostaliśmy zesłani”.

W dalszej części miało miejsce wystąpienie Pana Janusza Chmielewskiego, prezesa Koła Powiatowego Związku Sybiraków w Piszu, a także wykład Magdaleny Dzienis-Todorczuk z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku – „Losy obywateli polskich deportowanych do ZSRR w latach 1940-1941”.

 

do góry