Nawigacja

Aktualności

83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę - Olsztyn, 16 września 2022

16 września 2022 r., jak co roku przy Alei Ofiar Katyńskich w Kortowie, przy Kamieniu Ofiar Katyńskich, uczczono ofiary agresji ZSRR na Polskę w 1939 r.

Rektor UWM w Olsztynie Prof. Jerzy Przyborowski w swym wystąpieniu podkreślił, że w obliczu aktualnej agresji Rosji na Ukrainie wydarzenia z 17 września 1939 r. nabierają szerszego wymiaru.

W uroczystości wzięli udział: Kolegium Rektorskie, dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie z Barbarą Gawlicką, prezes zarządu, ks. Mirosław Hulecki, proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu, przedstawiciele związków zawodowych działających na Uniwersytecie, reprezentanci Stowarzyszenia Absolwentów UWM oraz przedstawiciele studentów i członkowie społeczności akademickiej.

Olsztynską delegaturę IPN reprezentował jej naczelnik dr hab. Karol Sacewicz, który w swym wystąpieniu podkreślił że nazywanie agresora agresorem, sprawcy sprawcą, a wojny wojną wówczas i dzisiaj miało, i ma ogromne znaczenie, nie tylko moralne, ale i praktyczne, bo chroni przed kłamstwem, przed mataczeniem moskiewskiej propagandy. Naszym obowiązkiem, naszym jako społeczności akademickiej, jest dbanie o prawdę, o prawdę tamtych strasznych dni, o ofiarach, naszych bohaterach i ich katach, aby nikt nie mógł dokonać zbrodni nad prawdą.

Głos zabrała również przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

Po okolicznościowych przemówieniach zgromadzeni i ks. Hulecki odmówili wspólną modlitwę w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej, a następnie złożono wieńce i zapalono znicze pod Kamieniem Ofiar Katyńskich.

do góry