Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy o generale Józefie Hallerze - Białystok, 9 czerwca 2022

Fundacja Obowiązek Polski we współpracy z białostockim Oddziałem IPN oraz parafią św. Kazimierza w Białymstoku, w związku z rocznicami: podpisania Traktatu Wersalskiego 28 czerwca 1919 r. przez członków Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, z rąk których gen. Józef Haller otrzymał dowództwo nad Armią Polską we Francji oraz niedawnych obchodów rocznicy śmierci generała Hallera (zmarł 4 czerwca 1960 r.) podjęli inicjatywę upamiętnienia postaci tego wybitnego Ojca Niepodległości.

9 czerwca 2022 udostępniona został przy wejściu do dolnego kościoła Parafii Św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku wystawa elementarna IPN na temat generała Błękitnej Armii, którą oglądać będzie można do 15 sierpnia br.

Podczas otwarcia wystawy Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku - Urszula Gierasimiuk zapowiedziała, że niedługo dołączone do niej zostaną dwa dodatkowe panele obrazujące związki Hallerczyków z Białostocczyzną, m.in żołnierze 42 Pułku Piechoty, którzy wywodzili się z Armii Hallera i stacjonowali w Białymstoku.

 

Kolejne inicjatywy podjęte w celu upamiętnienia postaci generała Hallera to:

- spotkanie rocznicowe w sali konferencyjnej przy plebani Kościoła św. Kazimierza i prelekcja Waldemara Tyszuka (OBEN IPN Białystok) na temat szlaku bojowego Błękitnej Armii, które odbędzie się 23 czerwca 2022 r. o godzinie 19:00;

- w sierpniu, w dniu Święta Wojska Polskiego zostanie odsłonięty mural przestawiający gen. Hallera. Malowidło pojawi się na jednym z bloków przy ulicy nazwanej na jego cześć. Wydarzenie to będzie wzbogacone o uczestnictwo rekonstruktorów w postaci oddziału Hallerczyków.

 

Przy tej okazji zachęcamy do obejrzenia wystawy IPN poprzez kliknięcie w poniższy link. 

https://edukacja.ipn.gov.pl/.../153859,Jozef-Haller.html

 

Media o wydarzeniu: 

https://bialystok.tvp.pl/60671882/wzor-dla-mlodych

do góry