Nawigacja

Aktualności

"Cichociemni - elita eli i ich następcy" - wykład naczelnika Delegatury IPN w Olsztynie dr. hab. Karola Sacewicza i byłego operatora GROM - Tomasza Laskowskiego - UWM Olsztyn, 7 czerwca 2022

7 czerwca 2022 r. w Sali Posiedzeń Rady Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się spotkanie poświęcone tematyce Cichociemnych oraz ich następców - współczesnych "specjalsów" w Siłach Zbrojnych RP.
 
Tuż po wprowadzeniu, jakiego dokonał naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie dr hab. Karol Sacewicz, okolicznościową prelekcję przybliżającą aspekty codziennego funkcjonowania polskich wojsk specjalnych wygłosił Tomasz Laskowski - były operator JWK (JW 4101) oraz Jednostki Specjalnej GROM (JW 2305), obecnie prowadzący szkolenia w GROM Academy.
Weteran misji w Iraku i Afganistanie po krótce scharakteryzował najważniejsze kwestie związane z działaniami "specjalsów", a zarazem - bazując na własnych doświadczeniach - z chęcią odpowiadał na pytania licznie przybyłych gości.
 
Spotkanie oraz prezentacja wystawy były kolejnymi przedsięwzięciami w ramach współpracy olsztyńskiej Delegatury IPN i UWM.
 
Podczas spotkania uczestnicy mogli dodatkowo zapoznać się z wystawą elementarną IPN, poświęconą historii Cichociemnych, która eksponowana będzie w dniach 6-10 czerwca 2022 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Umiejscowiona jest tuż przed Salą Posiedzeń Rady Wydziału, a opracowana przez OBEN IPN w Katowicach. Pzedstawia historię żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej, którzy zgłosili się na ochotnika do służby specjalnej.
 
Media o wydarzeniu:
do góry