Nawigacja

Aktualności

Pogrzeb majora Józefa Rusaka ps. „Bylina”

Dnia 28 września w Lidzbarku Warmińskim odbył się pogrzeb majora Józefa Rusaka ps. „Bylina” - żołnierza Armii Krajowej, walczącego w szeregach 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, w 1948 r. aresztowanego przez Urząd Bezpieczeństwa. W uroczystości pogrzebowej udział wzięli m.in. przedstawiciele władz, organizacji i stowarzyszeń, a także wojsko. Delegaturę IPN w Olsztynie reprezentował natomiast naczelnik dr Paweł P. Warot, który odczytał skierowany do żałobników list Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego.

Major Józef Rusak ps. Bylina był niezłomnym żołnierzem Rzeczypospolitej. Służył w szeregach pierwszego zgrupowania partyzanckiego ppor. Antoniego Burzyńskiego ps. „Kmicic” operującego na Wileńszczyźnie, oddziału zlikwidowanego przez sowiecką partyzantkę w sierpniu 1943 r. w zbrodni nad jeziorem Narocz. Następnie walczył pod komendą mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka" w 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej. Po zakończeniu II wojny światowej kontynuował walkę. W 1948 r. aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przeszedł ciężkie śledztwo. Nie podjął współpracy z komunistycznym aparatem represji, za co do 1989 r. był szykanowany i inwigilowany. W wolnej Polsce działał na rzecz upowszechnienia pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. W 2020 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

O wydarzeniu informowały media:

https://olsztyn.tvp.pl/56091777/uroczystosci-pogrzebowe-zolnierza-ak-jozef-rusak-mial-101-lat?fbclid=IwAR1BK2zq_eenhVl1B8wnm-KuBHX5P2gQmuUiY7sMnzWrHlO5AWgePakoHBo

do góry