Nawigacja

Aktualności

II odsłona serii wystaw IPN „TU rodziła się Solidarność” - Augustów, Kętrzyn 26 marca 2021

W związku z ubiegłoroczną 40. rocznicą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, Instytut Pamięci Narodowej przygotował cykl wystaw poświęconych kształtowaniu się ruchu opozycyjnego – „TU rodziła się Solidarność”. Ekspozycja miała uczcić czyny ludzi, którzy zjednoczyli się przeciwko komunistycznej władzy. Spotkała się ona z dobrym przyjęciem czytelników oraz odniosła sukces medialny. Dlatego też zdecydowaliśmy się kontynuować projekt dotyczący struktur „Solidarności”. Wśród miast północno-wschodniej Polski, które IPN prezentuje w drugiej odsłonie projektu znalazł się Augustów, Zambrów oraz Kętrzyn.

 W województwie podlaskim wystawa będzie prezentowana w Augustowie na Rynku Zygmunta Augusta od 26 marca do 14 kwietnia 2021 r. natomiast w województwie warmińsko-mazurskim w Kętrzynie na Placu Piłsudskiego (przed budynkiem Ratusza) od 26 marca do 16 kwietnia 2021 r.

​Z powodu pandemii uroczyste otwarcie organizujemy wyłącznie dla zaproszonych gości i mediów 26 marca o godz. 12.00.  

Zapraszamy do indywidualnego zwiedzania wystawy z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Prezentacja wystaw w naszym regionie:

26 marca–14 kwietnia 2021 r. AUGUSTÓW: Rynek Zygmunta Augusta

26 marca-16 kwietnia 2021r. KĘTRZYN: Plac Piłsudskiego przed Ratuszem

16 kwietnia–7 maja 201 r. ZAMBRÓW: Rondo im. Romana Dmowskiego (promenada między rondem, a zalewem)

Ekspozycja „Tu rodziła się »Solidarność«” IPN ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawa składa się z pięciu części. Dwie poświęcone zostały zagadnieniom ogólnopolskim. Dwie dotyczą Polski północno–wschodniej. Trzecia, lokalna, poświęcona jest strukturom „Solidarności” w poszczególnych miastach.

W ubiegłym roku wystawa została zaprezentowana w 53 miastach w Polsce, w tym 28 sierpnia 2020 r. w komplecie na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Zaprezentowano wówczas 87 ekspozytorów, czyli 255 paneli zawierających ponad 500 fotografii. W północno-wschodniej Polsce prezentowana była w Suwałkach, Łomży, Białymstoku, Ostrołęce, Ostródzie, Olsztynie i Mrągowie.

  • Wystawa IPN „TU rodziła się Solidarność”
  • Wystawa IPN „TU rodziła się Solidarność”
  • Wystawa IPN „TU rodziła się Solidarność”
do góry