Nawigacja

Aktualności

Rocznica urodzin płk. Aleksandra Rybnika – Białystok, 13 grudnia 2020

W rocznicę urodzin niezłomnego bohatera białostockiej ziemi, kwiaty pod poświęconą mu tablicą wmurowaną w ścianę Kina „Ton” złożyła naczelnik OBEN, Urszula Gierasimiuk. Symboliczny znicz zapalono także pod pomnikiem upamiętniającym bohatera znajdującym się na terenie Kościoła pod wezwaniem św. A. Boboli, który ufundował jego syn Jerzy Rybnik.

Ppłk Aleksander Rybnik działalność konspiracyjną rozpoczął w Służbie Zwycięstwu Polski, gdzie zaprzysiężony został w wileńskich strukturach organizacji. W kwietniu 1941 r. powołano go na p.o. Komendanta Garnizonu Miasta Wilna. Podczas konspiracyjnych zmagań pełnił funkcję komendanta Obwodu AK „Słonim”. Po przedostaniu się w rejony Białostocczyzny wstąpił w szeregi Uderzeniowych Batalionów Kadrowych podległych Konfederacji Narodu, które w 1943 r. wcielone zostały do Armii Krajowej. Wyznaczony został na komendanta Obwodu Białystok-powiat AK. Wiosną 1945 r. stanął na czele Zgrupowania „Piotrków”, prowadzącego działania w rejonie Puszczy Knyszyńskiej. Po utworzeniu Zrzeszania Wolność i Niezawisłość znalazł się w ścisłym kierownictwie Okręgu WiN Białystok.

Został podstępnie aresztowany 19 kwietnia 1946 r. przez grupę operacyjną komunistycznego wojska podającego się za oddział NZW. Po krótkim śledztwie, w dniach 13-18 lipca odbył się pokazowy proces, podczas którego skazany został na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 września 1946 r. Miejsce pochówku ppłk. Rybnika do dziś nie zostało odnalezione. W lutym 2017 r. został pośmiertnie awansowany na pułkownika. Za działalność niepodległościową został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy (1945) oraz Krzyżem Walecznych (1943).

  • Rocznica urodzin płk. Aleksandra Rybnika, fot. IPN Białystok
  • Rocznica urodzin płk. Aleksandra Rybnika, fot. IPN Białystok
  • Rocznica urodzin płk. Aleksandra Rybnika, fot. IPN Białystok
do góry