Nawigacja

Aktualności

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce – Olsztyn, 13 grudnia 2020

  • 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, fot. Delegatura IPN
  • 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, fot. Delegatura IPN

Dokładnie 39 lat temu rozpoczął się jeden z najtragiczniejszych rozdziałów w powojennej historii Polski. 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano, Polacy usłyszeli przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego nadane na antenie Polskiego Radia, w którym poinformował o ukonstytuowaniu się tzw. Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego, w ten sposób władze komunistyczne postanowiły zniszczyć dorobek kilkunastu miesięcy „Solidarności”.

W rocznicę tego wydarzenia, kwiaty przy Pomniku Wolności Ojczyzny na Placu „Solidarności” w Olsztynie złożyli: dr Paweł Piotr Warot – naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie oraz Wioleta Wróbel – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.

Przypomnijmy tylko, że olsztyńska Delegatura w związku z przypadającą w tym roku okrągłą 40. rocznicą powstania „Solidarności” rozpoczęła serię pt. „Warmia i Mazury 1980-1989”, w ramach której ukazywać się będą wydawnictwa związane z tematyką „Solidarności”, z oporem społecznym i ostatnią dekadą komunizmu w Polsce. W tym roku ukazała się publikacja pt. „Marcin Antonowicz 1966-1985”. W ręce czytelników trafiły też III i IV tom Encyklopedii „Solidarności” zawierające hasła i biogramy związane z Regionem Warmińsko-Mazurskim „S”. Obecnie trwają prace nad tomem V, w którym również znajdą się biogramy i hasła związane z Olsztynem i regionem, przygotowywane przez pracowników Delegatury.

do góry