Nawigacja

Aktualności

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego – Białystok 27 września 2020

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego jest świętem państwowym uchwalonym przez Sejm Rzeczypospolitej 11 września 1998 r. Co roku obchodzone jest 27 września. Jest to data symboliczna, 27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. 4 grudnia 1939 roku premier rządu RP na uchodźstwie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej. 14 lutego 1942 roku gen. Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową.

Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr i sformowanie jednostek wojskowych w celu wywołania powstania przeciw okupantowi. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.

By uczcić ten ważny w naszej historii dzień naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku Urszula Gierasimiuk złożyła kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej znajdującym się w centrum miasta i minutą ciszy uczciła pamięć poległych w walkach o Ojczyznę.

do góry