Nawigacja

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe Jana Mackiewicza – Narewka, 9 sierpnia 2020

8 sierpnia 1920 roku pod dom Jana Mackiewicza, znajdujący się w środku Masiewa Starego, podjechało na koniach dwóch kozaków. Kazali mu wyjść z domu. Nie pozwolili nałożyć czapki, mówiąc że tam, gdzie jadą, dostanie inną. Ścieli mu głowę szablą w lesie. Zabrali konia. Egzekucja została dokonana w miejscu, gdzie obecnie znajduje się niewielki parking, a wjazd do puszczy przegrodzony jest drewnianym szlabanem

  • Uroczystości pogrzebowe Jana Mackiewicza

9 sierpnia 2020 r. (niedziela) w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Narewce odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Jana Mackiewicza – zamordowanego przed stu laty przez bolszewików sołtysa miejscowości Masiewo. Wystawienie trumny nastąpi o godz. 13:00, natomiast Msza święta w obrządku rzymskokatolickim rozpocznie się o godz. 14:00.

Uroczystości będą miały charakter państwowy – patronatem objął je Wojewoda Podlaski Bohdan Józef Paszkowski. Asystę wojskową wystawi 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy. Instytut Pamięci Narodowej będzie reprezentował zastępca  prezesa prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Jan Mackiewicz, ur. 4 września 1867 r., pochodził z rodziny, która doświadczyła w swojej historii kolejnych prześladowań katolików rytu wschodniego i łacińskiego. Heroizm Mackiewiczów w tym okresie wpisał się symbolicznie w tradycję lokalnego Kościoła i był powodem zawiści osób, które ulegając represjom, zmieniły swoje wyznanie. W 1919 r., kiedy teren Puszczy Białowieskiej został włączony do Rzeczypospolitej, administracja państwowa wyróżniała ludzi, którzy swoje przywiązanie do polskości potrafili pielęgnować w okresie zaborów. Wybór Jana Mackiewicza na sołtysa miejscowości Masiewo był konsekwencją zaufania, na jakie swoją postawą w czasach trudnych zasłużył. Niestety aktywność komunistów i niechęć do Rzeczypospolitej spowodowała, że pojawienie się w okolicy wojsk bolszewickich w sierpniu 1920 r. wykorzystywano do załatwiania porachunków. Przykładem takiego działania są okoliczności śmierci Jana Mackiewicza.

 

 

 

  

 

do góry