Nawigacja

Aktualności

Uroczysty wernisaż trzeciego epizodu wystawy „TU rodziła się Solidarność”- Białystok, 14 sierpnia 2020

1 lipca 2020 r. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku zainaugurował obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności” otwierając pierwszą z trzech wystaw dotyczącą początków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego w północno-wschodniej Polsce.

Uroczysty wernisaż trzeciego epizodu wystawy „TU rodziła się Solidarność” odbędzie się na Placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku 14 sierpnia 2020 r. o godz. 12:00. Pokazy wystaw odbędą się równocześnie w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce.

Miesiące wakacyjne są świadkami kolejnych odsłon tej unikatowej wystawy. Składa się ona z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim. 

Każde kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. W tym wielkim zwycięstwie, jaką była, jaką jest polska „Solidarność”, mają udział miliony najczęściej anonimowych osób. Tą wystawą składamy im hołd.

W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystaw w naszym regionie!

 1 lipca 2020 r. Suwałki: Plac im. Marii Konopnickiej, godz. 12:00

21 lipca 2020 r. Łomża: Plac Jana Pawła II, godz. 12:00

14 SIERPNIA 2020 r. BIAŁYSTOK: PLAC PRZED TEATREM DRAMATYCZNYM IM. ALEKSANDRA WĘGIERKI, GODZ. 12:00

FINAŁ OGÓLNOPOLSKI

28 sierpnia 2020 r. Warszawa: Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego

 

do góry