Nawigacja

Aktualności

Dzień Ojca – składamy najlepsze życzenia !

Dzisiaj obchodzimy Dzień Ojca, dlatego wszystkim Ojcom życzymy wszystkiego najlepszego !
Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej przybliża sylwetki dzieci dobrze znanych Ojców, które również przysłużyły się narodowi i Polsce.

 

 

ᴡᴀɴᴅᴀ ᴘɪᴌsᴜᴅsᴋᴀ
Urodziła się w 1918 r. Po ataku na Polskę we wrześniu 1939 r. razem z matką i siostrą wyjechała z kraju. W Anglii skończyła medycynę i rozpoczęła pracę w polskim szpitalu, pomagając m.in. żołnierzom. Kultywowała również pamięć o ojcu angażując się w działalność Instytutu im. Józefa Piłsudskiego w Londynie i Nowym Jorku. Po upadku komunizmu wróciła do Polski działając na rzecz upamiętnienia jej ojca. Zmarła w 2001 r.

ᴊᴀᴅᴡɪɢᴀ ᴘɪᴌsᴜᴅsᴋᴀ
Urodziła się w 1920 r. W okresie międzywojennym oblatywała szybowce. Po przybyciu z matką i siostrą do Anglii, podjęła nieudane próby dołączenia do brytyjskiej służby pomocniczej Royal Air Force. Udało się to dopiero w 1942 r. W czasie służby oceniano ją jako pilota z ponadprzeciętnymi umiejętnościami. W okresie powojennym zaangażowana była w działalność Instytutu im. Józefa Piłsudskiego w Londynie i Nowym Jorku. W latach 80. wspomagała opozycjonistów z „Solidarności”. Zmarła w 2014 r.

Poprzez swoje działania siostry Piłsudskie pokazały, że od ojca nauczyły się patriotyzmu oraz uniosły ciężar nazwiska, jakie nosiły.

 

 

ᴍɪᴄʜᴀᴌ ᴍᴏśᴄɪᴄᴋɪ
Urodził się w 1894 r. Ukończył Szkołę Nauk Politycznych w Paryżu. Jako sekretarz Kazimierza Dłuskiego wziął udział w Konferencji w Paryżu. W czasie wojny polsko-bolszewickiej służył w Wojsku Polskim. W latach dwudziestych pracował w placówkach dyplomatycznych w Japonii, Francji czy Austrii. Jako dyplomata działał w Tokio oraz Brukseli. Wielokrotnie odznaczany, m.in. przez władze Jugosławii, Portugalii, Hiszpanii, Bułgarii, Węgier czy Włoch. Zmarł w 1961 r.

Podobnie jak Ojciec pokazał poświęcenie sprawom polskim, co udowadniał w wielu miejscach na świecie.

 

 

ᴀɢɴɪᴇsᴢᴋᴀ ᴅᴏᴡʙᴏʀ-ᴍᴜśɴɪᴄᴋᴀ
Urodziła się w 1919 r. W czasie wojny w związku z wybitnymi zasługami dla Polski jej ojca, była poszukiwana przez Gestapo. Przebywając w Warszawie zaangażowała się w działalność konspiracyjną w Organizacji Wojskowej „Wilki”, w której działał m.in. olimpijczyk – Janusz Kusociński. W kwietniu 1940 r. „Gusia” została aresztowana i osadzona na Pawiaku. W czerwcu 1940 r. razem z działaczami „Wilków” została rozstrzelana w Palmirach.

ᴊᴀɴɪɴᴀ ʟᴇᴡᴀɴᴅᴏᴡsᴋᴀ
Urodziła się w 1908 r. Od młodzieńczych lat interesowała się śpiewem i lotnictwem. W okresie międzywojennym przeszła kursy i szkolenia na lotnika. Po agresji Niemiec i Związku Sowieckiego służyła w polskim lotnictwie. Do niewoli sowieckiej dostała się 22 września 1939 r. Przebywała w obozie w Kozielsku. Zginęła prawdopodobnie w swoje urodziny czyli 22 kwietnia 1940 r. Była jedyną kobietą zamordowaną w Zbrodni Katyńskiej.

 Honor polskiego żołnierza został przekazany obu córkom przez gen. Dowbor-Muśnickiego, o czym świadczy ich zachowanie po napaści Rzeszy Niemieckiej i ZSRS na Polskę.

Fotografie Agnieszki oraz Janiny pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstańców Wielkopolskich

 

do góry