Nawigacja

Aktualności

Uroczystości upamiętniające ofiary masowych egzekucji – Grabówka, 21 czerwca 2020

21 czerwca 2020 r. odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary masowych egzekucji w pobliżu Grabówki podczas okupacji niemieckiej.

Zorganizowane przez burmistrza Supraśla dr. Radosława Dobrowolskiego z udziałem wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Krzyża Świętego w Grabówce. Homilię wygłosił ks. kanclerz dr Ireneusz Korziński. Po mszy św. złożono kwiaty na miejscach kaźni. W uroczystościach wzięła udział delegacja Oddziału IPN w Białymstoku.

W latach 1941-1944 w kilku miejscach położonych w pobliżu Grabówki i Kolonii Grabówka, Niemcy rozstrzeliwali osadzonych w białostockim więzieniu Polaków, Białorusinów oraz więźniów innych narodowości. Mordowali tam Żydów schwytanych na zgliszczach getta w Białymstoku po jego likwidacji w sierpniu 1943 r. Zabijali niekiedy całe rodziny, nie oszczędzając dzieci i kobiet. Wśród tysięcy ofiar masowych egzekucji w okolicy Grabówki było wielu żołnierzy Armii Krajowej, Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Konfederacji Narodu, Batalionów Chłopskich i innych organizacji niepodległościowych.

do góry