Nawigacja

Aktualności

Białystok wolny i niepodległy - spot - Białystok, 19 lutego 2023

 

 

Przygotowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku spot to przede wszystkim barwna opowieść o najistotniejszych faktach z etapu odzyskania niepodległości przez miasto Białystok 19 lutego 1919 roku, graficznie wzbogacona archiwalnymi zdjęciami z tego okresu.

W kilkuminutowym zapisie opowiedziano nieudaną próbę przejęcia władzy w polskie ręce z 11-14 listopada 1918 roku przez lokalne struktury Polskiej Organizacji Wojskowej, nie zapominając przy tym o dwóch równie ważnych kwestiach bezpośrednio z tym wydarzeniem związanych, a mianowicie: dalszej okupacji miasta i regionu przez wojska niemieckie Ober-Ostu oraz trzymiesięcznej ewakuacji niemieckich dywizji z Ukrainy i Białorusi strategiczną wówczas linią kolejową Kijów – Kowel – Bielsk – Białystok – Grajewo do Prus Wschodnich.

Dowiedzą się także Państwo o okolicznościach zajęcia Białegostoku przez oddziały Wojska Polskiego z Grupy Operacyjnej płk. Stanisława Dziewulskiego i uroczystości powitania żołnierzy polskich na białostockim Rynku Kościuszki w dniu 22 lutego 1919 r.

 Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu i poznania mało znanych faktów z dziejów wojskowych naszego miasta, o których opowiedział Marek Gajewski z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Zdjęcia i montaż - Paweł Bezubik (Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku)

  • miniatura marek gajewski
do góry