Nawigacja

Zapowiedzi prasowe

Zaproszenie na spektakl „Pokonać piekło”- Suchowola 11 września 2022, Białystok 12 września 2022

Instytut Pamięci Narodowej serdecznie zaprasza na przedstawienie teatralne pt. „Pokonać piekło”. Jest to jeden z czterech spektakli Biura Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej, w ramach projektu „Teatr Pełen Pamięci”.

  • Zapowiedź
  • Zaproszenie na spektakl „Pokonać piekło”

Celem cyklu jest przedstawienie tragicznych losów jednostek na tle historii Polski w XX wieku, a w kwestii przedstawienia wystawianego w Suchowoli i w Białymstoku – bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Losy wszystkich przedstawianych w cyklu bohaterów łączy jedno - tragiczna śmierć, wydana wyrokiem marionetek czerwonego ustroju.

 

Przedstawienie „Pokonać piekło” będzie wystawiane w dwóch miejscach:

11 września o godzinie 16:00 – w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Suchowoli;

12 września o godzinie 14:00 – w Podlaskim Instytucie Kultury (ul. Św. Rocha 14 w Białymstoku). - BRAK WOLNYCH MIEJSC

Oś dramatyczna przedstawienia to spotkanie dwóch księży. Bohaterowie rozmawiają o Polsce i wierze. Każdy z nich używa argumentów tożsamych z czasem ich życia, co daje szansę na pokazanie losów ojczyzny od zagrożonej wojnami monarchii po los „ludowej demokracji” poddanej zniewoleniu sąsiedniego państwa. Obaj przygotowują specjalny apel do papieża (możemy się tylko domyślać, że chodzi o papieża Polaka), który ma wesprzeć Polskę w jej problemach. Rozmowa odbywa się w Rzymie, w jakimś klasztorze, w przeddzień audiencji w Watykanie. Istotnym jest, że przyjęty ma być tylko jeden z nich i sami muszą zdecydować, kto to będzie.

 

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny!

 

 

do góry