Nawigacja

Zapowiedzi prasowe

Zapowiedź - prelekcja i wystawa o generale Błękitnej Armii - Białystok, 23 czerwca 2022

Dowódca Błękitnej Armii - polskiej ochotniczej formacji wojskowej we Francji powstała w czasie I wojny światowej w roku 1917, uczestnik wojny polsko - bolszewickiej, w okresie międzywojennym, działacz polityczny i społeczny. Jego imię nosi od 2017 jedna z największych białostockich ulic - dawna ulica gen. Berlinga.

  • Plakat

Podczas I wojny światowej jedną z idei polskiej polityki było dążenie do utworzenia własnego wojska, stanowiącego potencjalnie trudny do odparcia argument na rzecz przywrócenia Polsce państwowości. Taki widomy znak narodowej samoistności powstał – przy decydującym udziale rządu tego kraju – we Francji w 1917 r. Utworzono wówczas Armię Polską, zwaną, od koloru mundurów, Błękitną Armią. Formacja ta przeszła nie tylko do legendy, ale i odegrała ona realną i pozytywną rolę w dziele odrodzenia RP. Jej przywódcą był właśnie generał Haller. 

 

Serdecznie zapraszamy na prelekcję Waldemara Tyszuka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku, towarzyszącą wystawie elementarnej o generale Błękitnej Armii.

Temat: ᴢᴡʏᴄɪᴇ̨sᴋɪ ɢᴇɴᴇʀᴀᴌ ʜᴀʟʟᴇʀ - ᴡᴢᴏ́ʀ ᴅʟᴀ ᴍᴌᴏᴅᴇɢᴏ ᴘᴏᴋᴏʟᴇɴɪᴀ.

Data: 23 czerwca 2022

Godzina: 19:00

Miejsce: sala konferencyjna na plebanii Parafia Św. Kazimierza w Białymstoku, wejście od ul. Leszczynowej.

Prz tej okazji zaczęcamy do zapoznania się z treścią wystawy elementarnej IPN "Józef Haller".

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/biografie-elementarne/153859,Jozef-Haller.html

 

Organizatorzy:  Dmowski - Obowiązek PolskiMłodzież Wszechpolska Białystok i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku

Projekt dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-30. Operatorami projektu jest Fundacja Instytut Suwerennej oraz Spółdzielnia Socjalna Active Go. 

Pokaż mniej

do góry