Nawigacja

Zapowiedzi prasowe

Koncert IPN pt.: „Hemar Od Nowa”, w ramach cyklu ARTYŚCI ANDERSA - Łomża, 06 maja 2022 r.

6 maja 2022 r. o godzinie 19:00 w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, odbędzie się koncert IPN pt.: „Hemar Od Nowa”, w ramach cyklu ARTYŚCI ANDERSA.

  • Plakat ODNOWA - ARTYŚCI ANDERSA IPN
 
 
 
 
 
 
 

Marian Hemar był poetą lirycznym, niedościgłym satyrykiem, twórcą sztuk teatralnych, błyskotliwych skeczy i monologów, największym „szlagiermacherem” przedwojennym, autorem ponad 3000 piosenek, ( m.in.: „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Ten wąsik”, „Upić się warto” czy „Nikt tylko ty”) do najlepszych międzywojennych kabaretów: „Qui Pro Quo”, „Banda” i „Morskie oko”. Bawił i wychowywał, nie stronił od kulturalnego żartu i mądrego, satyrycznego komentarza, a jednocześnie był bezkompromisowym patriotą, do końca życia oddanym ojczyźnie. Potwierdza to fakt, że Marian Hemar walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich i nawet tam organizował żołnierzom wieczory kabaretowe, które dawały chwilę wytchnienia, mentalnego powrotu do normalności. Muzyka rozrywkowa ubiegłego wieku, która była domeną Mariana Hemara, coraz częściej powraca do nas w nowych, uwspółcześnionych opracowaniach. Inicjatywy te podejmowane są zarówno przez zespoły muzyczne, jak i instytucje. Mnogość utworów śpiewanych przed wojną, a dziś już niestety zapomnianych, skłoniła organizatorów do podjęcia wyzwania edukacyjnego – przypomnienia ich współczesnemu odbiorcy.

Tytuł wydarzenia nawiązuje nie tylko do prezentacji twórczości Mariana Hemara w nowych, specjalnie na te okoliczność powstałych aranżacjach, ale również do zaangażowania do projektu artystów młodego pokolenia: od aranżerów, poprzez kompozytorów niektórych melodii i wykonawców, a na dyrygencie skończywszy.

Wykonawcy: Orkiestra Kameralna Discantus, Oktet wokalny Art'n'Voices Soliści: Maria Malinowska, Jakub Kornacki, Karol Drozd, Marta Burdynowicz

Dyrygent: Sabrina Stachel

Aranżacje: Anna Rocławska-Musiałczyk, Kamil Cieślik, Szymon Chyliński, Magdalena Garbecka, Magdalena Kurdziel, Szymon Kusior, Krzysztof Falkowski, Krzysztof Jurczak.

Wstęp wolny.

Dodatkowo podczas wydarzenia możliwe będzie zakupienie publikacji IPN na stoisku Instytutu we foyer filharmonii.

 

Organizator: Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej

Partner: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Projekt cykliczny: Artyści Andersa

Tytuł: „Marian Hemar OdNowa”

Data: 6 maja 2022 r.

Godzina: 19:00

Miejsce: Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

Autor: Krystian Iwanow

Koordynator ze strony Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN:  

Adam Tański tel. 660 096 648

adam.tanski@ipn.gov.pl
 

do góry