Nawigacja

Zapowiedzi prasowe

DKF Fantom "Wybraniec Bogów" - pokaz filmu o Józefie Marcinkiewiczu i prelekcja Pawła Niziołka - Sokółka, 7 kwietnia 2022 r.

W związku ze zbliżającymi się obchodami Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, zapraszamy do Kina "Sokół" na seans dokumentu zrealizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej o prof. Józefie Marcinkiewiczu pt. "Wybraniec bogów".

  • 276258660_5148842115181865_8021806248362299162_n

Józef Marcinkiewicz urodził się w Cimoszce, w gminie Janów (powiatu Sokólskiego). Był świetnie zapowiadającym się matematykiem, który we wrześniu 1939 roku wybrał zamiast kariery naukowej za granicą udział w obronie swojej ojczyzny. Jest on symbolem wielu niezwykle wybitnych osób, które stały się ofiarami zbrodni katyńskiej. O fenomenie i tragicznych losach genialnego matematyka opowiedzą w godzinnym dokumencie wybitni badacze m.in. historycy, matematycy, nauczyciele. Życie bohatera ilustrują poruszające fragmenty fabularyzowane, które pomagają nam wyobrazić sobie ile każda z ofiar katyńskich mogła nam jeszcze pozostawić, w różnych wymiarach. Gdyby tylko pozwolono im żyć…

Po pokazie odbędzie się spotkanie z Pawłem Niziołkiem z białostockiego IPN-u - historykiem, autorem publikacji "Płacąc za wolność. Wojenne losy rodziny Marcinkiewiczów" oraz odtwórcą głównej roli w filmie - Sebastianem Słomińskim - aktorem, lektorem, reżyserem, pedagogiem teatralnym, absolwentem AT im. A. Zelwerowicza w Warszawie, współzałożycielem Teatru Pijana Sypialnia, wywodzącym się z sokólszczyzny.

Data: 7 kwietnia, godz. 18:00
Miejsce: Kino "Sokół" w Sokółce
Tytuł: Wybraniec bogów
Prod. 2021 IPN
Reż. Konrad Starczewski, Rafał Pękała, Tomasz Matuszczak.
Zapowiedź filmu: https://www.youtube.com/watch?v=wVjydK1m5G4

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Pokaz organizowany jest w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Fantom" w Sokółce.

Organizatorzy: Sokólski Ośrodek Kultury, IPN Oddział w Białymstoku, Uniwerstytet Trzeciego Wieku w Sokółce.

 

do góry