Nawigacja

Komunikaty

Koniec ekshumacji w piwnicach Aresztu Śledczego w Białymstoku

Szczątki kolejnych czterech osób znaleziono w piwnicach białostockiego Aresztu Śledczego. Dwie czaszki były przestrzelone.

Szczątki czterech osób znaleziono podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych od 21 listopada do 3 grudnia br. w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.

To postępowanie w sprawie zbrodni komunistycznych i przeciwko ludzkości, dokonanych przez funkcjonariuszy białostockich struktur Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1944-54. Prace ekshumacyjne prowadzono w piwnicach miejscowego Aresztu Śledczego. To tam odnaleziono jamę grobową ze szczątkami czterech osób. Na czaszkach dwóch z nich widnieją ślady postrzałowe. Stan zachowania pozostałych dwóch szkieletów nie pozwolił na wstępne ustalenie przyczyn śmierci dawnych więźniów. Szczątki zostaną poddane badaniom sądowo–medycznym i genetycznym.

Ekshumacje w tym miejscu zostały zakończone. Podczas prac w piwnicach dawnego aresztu UBP w latach 2014–2016 odkryto szczątki 10 osób i drobne fragmenty kości co najmniej jeszcze jednej. 

do góry