Nawigacja

Aktualności

39. rocznica ukazania się „Rezonansu” – pisma olsztyńskiej „Solidarności”. Wypowiedź dr. Pawła Warota - naczelnika Delegatury IPN w Olsztynie

Dokładnie 27 marca 1981 r. ukazał się w Olsztynie po raz pierwszy „Rezonans”, pismo olsztyńskiej „Solidarności". "Rezonans", podobnie jak wszystkie pisma "Solidarności" wychodzące wówczas w kraju, łamał partyjny monopol informacyjny. Pismo podawało to, czego mieszkańcy Warmii i Mazur nie mogli wyczytać z prasy komunistycznej. Do wprowadzenia stanu wojennego w Polsce ukazały się 92 numery pisma, ostatni wyszedł w przeddzień pamiętnego 13 grudnia 1981 r. W stanie wojennym, od 14 lutego 1982 r. wznowiono druk pisma, które ukazywało się jako "Rezonans. Wydanie wojenne", a następnie "Rezonans. Solidarność Olsztyn". W podziemiu ukazało się 100 numerów pisma. Ostatni numer podziemny, zawierający informacje z okresu od 15 do 30 kwietnia ukazał się w 1989 r.

Dziś po 39 latach dr Paweł P. Warot, naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie przypomina czym był „Rezonans” i jakie w latach ’80 miał znaczenie dla mieszkańców Warmii i Mazur. Dodatkowo prezentuje On wydawnictwa pracowników Instytutu, w których opisana została historia „Rezonansu”. Poza materiałem filmowym, zamieszczony został też do poprania plik z przykładowym numerem „Rezonansu” (nr 18 z 26 czerwca 1981 r.), a także wydanie miesięcznika „Debata” z maja 2010 r., w którym odnajdujemy artykuł dr. hab. Piotra Kardeli poświęcony „Rezonansowi”.

do góry